Blisko ludziOn się przebiera!

On się przebiera!

On się przebiera!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.09.2007 10:20, aktual.: 26.06.2010 21:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fetyszyzm ma różne znaczenie: jest substytutem seksualnym, wyrazem fantazji, ukrytych kompleksów, symbolem potencji.

Elżbieta zwierzyła się swojej przyjaciółce z sekretu. Odkryła mianowicie, że jej mąż przebiera się w damską bieliznę. Kiedyś weszła niespodziewanie do łazienki i zobaczyła go ubranego w pończochy, pas i biustonosz. Mąż w takim przebraniu onanizował się. Okazało się, że robi to od jakiegoś czasu, z tym tylko, iż wcześniej, zanim się ożenił, sam kupował sobie w sklepie damskie ciuszki. Odkąd są małżeństwem, używa odzieży, którą znajduje w łazience w koszu na brudną bieliznę.

Z kolei w jednym z pism erotycznych mężczyzna zwierzył się w liście do redakcji, że odkąd pamięta, zawsze interesowały go damskie ubiory, o wiele bardziej niż męska garderoba. W dzieciństwie wybierał zawsze towarzystwo koleżanek i bawił się lalkami. A później, gdy dorósł, obserwował bacznie swoją siostrę, której zazdrościł kobiecego wyglądu, jej ubiorów i często sięgał po damskie kosmetyki, żeby się upiększyć. Również w anonsach gejów coraz częściej czyta się o przebierankach w damską bieliznę.

Przebieractwo

W encyklopedii poświęconej seksuologii istnieje taki termin, jak ciswestytyzm, co tłumaczy się na bardziej zrozumiały język jako przebieractwo. W tej samej encyklopedii wyodrębnia się transwestytyzm fetyszystyczny czyli przebieranie się w odzież płci odmiennej. A jak podaje w swojej „Encyklopedii erotyki" prof. Zbigniew Lew-Starowicz, 22 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet ujawnia preferencje fetyszystyczne, zaś 11 proc. mężczyzn i 6 proc. niewiast miało doświadczenia z fetyszyzmem.

Przyczyny fetyszyzmu

Istnieje kilka teorii przyczyn fetyszyzmu. Jedna grupa badaczy podkreśla znaczenie tła chorobowego – zaburzenia psychiczne. I rzeczywiście, jak twierdzi prof. Z. Lew-Starowicz, w placówkach lecznictwa psychiatrycznego spotyka się pacjentów, którzy ujawniają fetyszyzm pojawiający się na tle psychopatologicznym.

Z kolei zdaniem psychoanalityków fetyszyzm ma różne znaczenie: jest substytutem seksualnym, wyrazem fantazji, ukrytych kompleksów, symbolem potencji itd.

Fetyszyzm jako zjawisko kulturowe

Interesujące są badania oceniające fetyszyzm jako zjawisko uwarunkowane kulturowo, np. stopy w kulturze Chin, usta chłopców w kulturze Nowej Gwinei, wargi sromowe u Hotentotów. Również moda, ewolucja danej kultury, hierarchia społeczna mogą, zdaniem prof. Z. Lwa-Starowicza, kreować fetyszyzm.

I tak np. Katarzyna Medycejska z powodu niskiego wzrostu zaczęła chodzić w butach na wysokich obcasach, dając początek modzie. Od tego czasu pojawił się fetysz wysokich obcasów (altokalcifilia). Takie zjawisko w modzie jak np. gorsety, wysokie buty, bielizna, satyna przyczyniły się do powstania nowych fetyszy. Przyczyną nadania seksualnego znaczenia tego typu przedmiotom jest fantazja towarzysząca aktywności masturbacyjnej (bodziec wizualny kojarzony z osobą).

Seksuolog Stelle kreację preferencji fetyszyzmu omawia na przykładzie współczesnej mody i obyczajowości, np. motocykliści, kowboje stali się "męskimi ikonami" dla gejów, a to przyczyniło się do fetyszyzacji ubioru.

Zjawisko powszechne

Większość fetyszystów nie postrzega fetyszyzmu jako czegoś nieprawidłowego. Ich związki partnerskie są na ogół udane, ich upodobania nikomu nie szkodzą. Można zgodzić się z poglądem wielu autorów, zauważa prof. Z. Lew-Starowicz, że łagodne formy fetyszyzmu są zjawiskiem powszechnym i nie wymagają interwencji leczniczej.

Uwarunkowania z dzieciństwa

Odkrycie przyczyn fetyszyzmu może sprawiać, zdaniem specjalistów, poważne trudności diagnostyczne. W przypadku tła chorobowego (w zaburzeniach psychicznych, neurologicznych) fetyszyzm jest po prostu jednym z objawów choroby. U większości fetyszystów geneza ich zachowań sięga w przeszłość i wymaga dokładnej analizy biografii, a często konieczności penetracji podświadomości (np. przy zastosowaniu hipnozy). Okazuje się bowiem, że przyczyną fetyszyzmu (tak przynajmniej twierdzi prof. Z. Lew-Starowicz) może być uwarunkowanie powstałe w dzieciństwie, w okresie dojrzewania i znajduje się poza świadomością pacjenta.

W zależności od przyczyny, leczenie fetyszyzmu może opierać się na psychoanalizie, innych metodach psychoterapii, specjalnych treningach wizualizacyjnych lub ze współdziałaniem partnera.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także