Wiedziała, że był gejem. Zagrali razem w "Czterdziestolatku"

Anna Seniuk opowiedziała o Krzysztofie Pankiewiczu
Anna Seniuk opowiedziała o Krzysztofie Pankiewiczu
Źródło zdjęć: © AKPA

24.06.2024 10:52, aktual.: 24.06.2024 12:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Anna Seniuk to jedna z najpopularniejszych aktorek swojego pokolenia. W rozmowie z magazynem "Replika" opowiedziała o tym, co działo się na planie "Czterdziestolatka". W jednym z odcinków zagrała z homoseksualnym scenografem Krzysztofem Pankiewiczem. - Nie mogłam wprost od niego oderwać oczu - wspomina.

"Panny z Wilka", "Potop" czy "Szaleństwa Panny Ewy" to tylko kilka produkcji, w których wystąpiła Anna Seniuk. To jedna z najpopularniejszych aktorek w swojego pokolenia. Większość z nas kojarzy ją z kultową już rolą Magdy Karwowskiej w serialu "Czterdziestolatek".

W latach 90. zaczęła wykładać w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Mimo wielu obowiązków chętnie udziela wywiadów. W rozmowie z magazynem "Replika" opowiedziała, co sądzi o osobach LGBTQ+.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opowiedziała o Pankiewiczu. "To był wspaniały, kolorowy, złotopióry ptak"

Kariera Anny Seniuk rozpoczęła się w latach 60. Występowała na deskach Starego Teatru w Krakowie. W późniejszych latach współpracowała z Teatrem Ateneum, Teatrem Polskim, Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Narodowym.

W latach 70. jej kariera nabrała tempa. Aktorka wystąpiła w kilkudziesięciu filmach i serialach. Prawdziwy przełom nastąpił w 1974 roku, kiedy wcieliła się w rolę Magdy Karwowskiej w kultowym "Czterdziestolatku". Na planie pojawił się Krzysztof Pankiewicz, czyli serialowy Iwo Czarnecki. Uznany scenograf był homoseksualistą.

Anna Seniuk i Krzysztof Pankiewicz w "Czterdziestolatku"
Anna Seniuk i Krzysztof Pankiewicz w "Czterdziestolatku"© TVP, YouTube

W rozmowie z magazynem "Replika" aktorka opowiedziała, jak współpracowało się jej z Pankiewiczem.

"Fantastycznie! Nie mogłam wprost od niego oderwać oczu. Jurek Gruza dał mu na planie całkowicie wolną rękę. Powiedział mu, że nie będzie go reżyserował, że ma poruszać się tak, jak to dla niego będzie naturalne, a kamera będzie za nim nadążać" - mówiła w wywiadzie.

Krzysztof Pankiewicz był nagradzanym scenografem i uznanym malarzem. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce i na świecie. Wystąpił w zaledwie dwóch produkcjach filmowych. Jedną z nich był wspomniany "Czterdziestolatek".

"Jego kostium oraz biżuteria to jest to, w czym przyjechał na plan, a nie wynik pracy kostiumologów. (...) Byłam w Pankiewicza i w jego cudowną osobowość tak wpatrzona, że w zasadzie nie pamiętam, co ja tam sama grałam. To był wspaniały, kolorowy, złotopióry ptak. Gdy pojawił się na planie, wszyscy patrzyli na niego z podziwem. Fascynujący, a do tego dowcipny człowiek" - wyznała.

Krzysztof Pankiewicz zmarł w 2001 roku.

Opowiedziała, co sądzi o osobach LGBTQ+

Anna Seniuk występuje od ponad 60 lat. Pracowała z setkami aktorów, reżyserów, scenarzystów i scenografów. Wielu z nich jest odmiennej orientacji. W dalszej części wywiadu opowiedziała, co sądzi o osobach LGBTQ+.

- Istnienie gejów i lesbijek po prostu przyjęłam do wiadomości, nie zrobiło to na mnie wrażenia - mówi.

Aktorka wyznała, że orientacja seksualna jej współpracowników nie ma dla niej znaczenia. Zaznaczyła jednak, że homoseksualni mężczyźni są jej zdaniem "wyjątkowo szarmanccy, eleganccy, czasami bardziej grzeczni niż koledzy heteroseksualni".

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (185)
Zobacz także