FitnessOrbitrek, bieżnia czy rower stacjonarny? Dostosuj urządzenie do swoich potrzeb

Orbitrek, bieżnia czy rower stacjonarny? Dostosuj urządzenie do swoich potrzeb

Chcesz ćwiczyć we własnym domu, masz sporo miejsca w pokoju i trochę oszczędności? Możesz kupić urządzenie treningowe. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę trzech popularnych typów, czyli orbitreka, rowerka stacjonarnego oraz bieżni.

Orbitrek, bieżnia czy rower stacjonarny? Dostosuj urządzenie do swoich potrzeb
Źródło zdjęć: © iStock.com | shironosov
Sylwia Ścibak

18.03.2019 | aktual.: 20.03.2019 10:23

Bieżnia - dla kogo?

Bieżnia to doskonałe urządzenie do domowych ćwiczeń. Dzięki niej możemy chodzić lub biegać bez względu na warunki pogodowe. Liczne programy pozwalają na zróżnicowany, szybki lub wolny trening, odwzorowujący np. ukształtowanie terenu (funkcja regulacji nachylenia taśmy). Bieżnie mogą również mierzyć tętno, przebytą odległość, spalone kalorie i czas ćwiczeń.

Bieżnia pozwala spalić bardzo dużo kalorii (podczas godzinnego marszu na bieżni nawet do 600 kcal, a im szybszy bieg, tym więcej) i idealnie nadaje się do intensywnych treningów. Będzie odpowiednim wyborem dla każdego, kto jest wysportowany i regularnie dba o swoją kondycję albo chce zgubić sporo kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że bieżnia zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu i zwykle kosztuje też niemało. Ponadto trening biegowy bardziej obciąża stawy, więc powinny go unikać osoby z problemami np. kolan.

Orbitrek - dla kogo?

Orbitrek to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu możemy ćwiczyć całe ciało jednocześnie. Poruszanie się na nim przypomina trening na nartach biegowych albo spacer z kijkami nordic walking. Orbitrek nadaje się głównie do niezbyt intensywnego treningu kardio, który jest polecany w szczególności osobom starszym czy mającym problemy ze stawami. Trening kardio na orbitreku służy poprawieniu kondycji, delikatnym wyrzeźbieniu mięśni oraz zrzuceniu wagi. Jest jednostajny, dłuższy, ale łagodniejszy, dzięki czemu nie obciąża stawów w takim stopniu jak np. bieganie.

Orbitrek będzie więc dobrym wyborem dla tych, którzy pragną rekreacji po całym dniu siedzącej pracy, chcą schudnąć, poprawić wydolność organizmu czy uniknąć kontuzji stawów. Będzie też świetnym wyborem dla każdej osoby w każdym wieku, a w szczególności tej, która nie jest przyzwyczajona do ćwiczeń albo jest otyła. Orbitrek jest stabilny, ale zwykle cięższy i większy od rowerka. Pozwala na monitorowanie tętna, spalanych kalorii i czasu ćwiczeń, a także na dostosowanie intensywności treningu do własnych możliwości.

Rower stacjonarny - dla kogo?

Rower stacjonarny jest bardzo popularny i również nadaje się do treningu kardio. Dodatkowo świetnie rzeźbi mięśnie dolnych partii ciała, pomaga w redukcji cellulitu i spalaniu nadmiernych kilogramów. Trening na rowerze stacjonarnym nie obciąża organizmu tak jak bieganie, więc jest również polecany osobom, które mają problem z układem krążenia i dążą do poprawienia zdrowia.

Rower stacjonarny to małe urządzenie, które zmieści się w niewielkim mieszkaniu czy w pokoju o małym metrażu. Podobnie jak orbitrek nadaje się niemal dla każdej osoby, która chce regularnie dbać o kondycję. Rowerek pozwala wykonywać zarówno powolne, jednostajne treningi, jak i bardziej intensywne ćwiczenia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)