FitnessNordic walking, czyli chodzenie z kijkami. Jakie kijki do chodzenia wybrać?

Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami. Jakie kijki do chodzenia wybrać?

Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami. Jakie kijki do chodzenia wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | ViktorCap

06.12.2018 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kijki do chodzenia w nordic walking są niezwykle ważne. W trakcie marszu pracują mięśnie całego ciała, a nieumiejętne korzystanie z kijków może powodować bóle w obrębie nadgarstków, łokci oraz kolan. Jakie kijki do chodzenia wybrać? Jakie są najczęstsze błędy w nordic walking?

Nordic walking - co to takiego?

Nordic walking to forma rekreacji polegająca na chodzeniu z kijkami po równym terenie. Został stworzony w Finlandii w latach 20. XX wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Chodzenie z kijami angażuje mięśnie całego ciała, odciąża stawy i zwiększa stabilność marszu.

Regularny marsz z kijkami sprawi, że pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także poprawimy wydolność oddechową. Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, płeć i kondycję.

Kijki do chodzenia - jak wybrać?

Przy zakupie kijków do chodzenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak cena, wygoda uchwytów oraz możliwość dopasowania długości. Kijki do nordic walking powinny mieć rękawiczki, nie paski oraz gładką, drobną rękojeść.

Większość kijków do chodzenia wykonana jest z włókna węglowego lub aluminium. Te pierwsze mają zdecydowanie więcej zalet oraz wyższą cenę. Aluminiowe kije do chodzenia są trwalsze, ale przekazują więcej wibracji podczas marszu.

Zasadniczą sprawą przy zakupie kijków do chodzenia jest ich długość. Nie mogą być one ani za długie, ani za krótkie. Źle dobrane kije do nordic walking mogą powodować bóle w nadgarstkach lub łokciach, a także kontuzje. Aby dobrać odpowiednią wysokość kijków, należy ustawić je pionowo i chwycić w dłoń. Ważne, aby kąt zgięcia w łokciu wynosił 90 stopni. Jeżeli kijek dotyka do podłoża jest idealny dla ciebie.

Aby dokładniej obliczyć długość kijków do chodzenia można skorzystać ze wzoru: wzrost [cm] x 0,68 = długość kijków.

Wybierając kijki do chodzenia, warto zwrócić uwagę na uchwyty. Wyróżnia się uchwyty korkowe, piankowe oraz gumowe. Najtrwalsze są rączki gumowe i korkowe, jednak piankowe są przyjemniejsze w dotyku. Ceny kijków do chodzenia zaczynają się od 200 zł.

Jak prawidłowo chodzić z kijkami?

Marsz z kijkami powinniśmy rozpocząć krótką 10-minutową rozgrzewką. W innym przypadku możemy być narażeni na różnego rodzaju urazy. Kijki służą do podpierania, więc ich głównym celem jest odciążenie stawów kolanowych. Warto więc akcentować fazy podparcia.

Cała sylwetka nie powinna być spięta. Musi rotować raz w jedną, raz w drugą stronę, tak aby angażować wszystkie mięśnie do pracy. Podczas marszu z kijkami nie można mieć sztywnych łokci. W prawidłowej technice rękojeść kija wraz z dłonią powinna przekraczać linię bioder. Dopiero potem następuje faza odepchnięcia. Ponadto, nie można wykonywać krótkich kroków, które zmniejszają szybkość chodzenia i obniżają intensywność wysiłku.

Na rynku dostępne są również kijki trekkingowe, które przeznaczone są do chodzenia po trudnym terenie np. górach. Różnią się od kijków do nordic walking kilkoma kwestiami m.in. rękojeścią, paskiem (nie rękawiczką), talerzykami oraz grotami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także