Trwa ładowanie...

Organizują wakacje dla uchodźczyń i ich dzieci. "Zależy im na pozostaniu w Polsce"

15 kobiet i ich dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie marzy o dwóch dniach na Kielecczyźnie. Organizacją wypadu zajmuje się Stowarzyszenie "Dla Ziemi", które od lat integruje przybyszy z polskim społeczeństwem. Przez 50 dni będzie prowadzić zbiórkę, by podarować uchodźczyniom namiastkę normalnego życia.

Organizują wakacje dla uchodźczyń i ich dzieci. "Zależy im na pozostaniu w Polsce"Źródło: Facebook.com
d4h9uq5
d4h9uq5

"Wyobraźcie sobie, że jesteście w takiej sytuacji: czekacie od wielu miesięcy na decyzję, czy możecie pozostać w Polsce. Nie wiecie, jaki będzie wasz los jutro czy pojutrze. Nie macie środków finansowych na zapewnienie swoim dzieciom tego, czego by oczekiwały" - czytamy na stronie zbiórki stowarzyszenia. - Chcemy zrobić coś niewielkiego, ale coś, co pomoże choć na dwa dni oderwać się matkom i ich dzieciom od codziennych trosk. A także poznać nasz kraj, który dla nich sprowadza się do Łukowa i okolic ośrodka" - piszą organizatorzy.

Stowarzyszenie "Dla Ziemi" od prawie 9 lat pracuje na rzecz integracji z polskim społeczeństwem osób starających się o nadanie statusu uchodźcy. Do tej pory udawało mu się pozyskiwać środki z funduszy unijnych. Niestety, półtora roku temu te fundusze zostały wstrzymane. W ośrodkach dla cudzoziemców nadal przebywają ludzie, którzy spędzają tam długie miesiące w oczekiwaniu na urzędowe decyzje. Organizacje pozarządowe starają się, obecnie głównie w ramach działań wolontariackich, wspomagać te osoby, organizować zajęcia edukacyjne dla dzieci, naukę języka polskiego, wszystko to, co można zrobić bez ponoszenia kosztów finansowych.

zrzutka.pl
Źródło: zrzutka.pl

Dla uchodźczyń dwa dni poza ośrodkiem mogą być najpiękniejszymi spędzonymi w Polsce. "Dni, które pozwalają im wrócić pamięcią do ich dawnego, normalnego życia. Poczuć się jak my i wy, gdy zmęczeni codziennością albo po prostu ciekawi nowego wyjeżdżamy gdzieś w podróż, na wycieczkę lub do rodziny, czy też odwiedzić przyjaciół" - przekonują członkowie stowarzyszenia. W planach jest wycieczka do parku dinozaurów w Bałtowie, zwiedzanie Jaskini Raj oraz ruin zamku w Chęcinach.

d4h9uq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h9uq5