Oryginalne imię wraca. Noszą je tylko 552 Polki

Oryginalne imię wraca. Noszą je tylko 552 Polki

Co oznacza imię Letycja?
Co oznacza imię Letycja?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
25.09.2023 12:35, aktualizacja: 25.09.2023 20:05

To oryginalne imię kojarzy się głównie z wytworami literatury popularnej, a mówiąc wprost – tanimi romansidłami. Nie jest może bardzo popularne w Polsce, ale urocze i dziewczęce. Może zatem warto dać mu szansę?

Tyśka, Tunia, Letynka – to zaledwie kilka z wielu możliwych zdrobnień tego imienia. Mimo że brzmi obco, to jednak jest dobrze zaadaptowane w polszczyźnie i łatwe w odmianie. Nic dziwnego, skoro wywodzi się z języka, który jest nam bardzo bliski. I nie, wcale nie chodzi o język hiszpański, jak wielu mogłoby uważać. Źródła imienia Letycja znajdują się w zupełnie innym kręgu kulturowym.

Ile kobiet w Polsce nosi to oryginalne imię?

Według rejestru numerów PESEL imię Letycja noszą w Polsce aż 552 kobiety (stan na 31.01.2023). W zeszłym roku nadano to imię 42 dziewczynkom, a w tym już pięciu (w pierwszej połowie 2023 roku). Jak widać, jest to imię bardzo rzadkie, ale jednak występuje w naszym kraju regularnie. Pojawiło się w Polsce pod koniec XX wieku, najprawdopodobniej pod wpływem hiszpańskojęzycznych telenowel, ponieważ właśnie w tym kręgu kulturowy wsytępuje powszechnie. Nic zatem dziwnego, że niewielu ludzi wie, jakie są prawdziwe korzenie tego pięknego imienia.

Szlachetne imię o długiej tradycji

Letycja to imię żeńskie wywodzące się ze starożytnego Rzymu. Pochodzi od łacińskiej nazwy rodu Laetitia, jak również imienia rzymskiej bogini Laetitii, uosobienia szczęścia i powodzenia (dlatego na momentach przedstawiana jest z berłem lub rogiem obfitości). Sam przymiotnik laetus/laeta/laetum, od którego wywodzi się imię Letycja, oznacza w tłumaczeniu: "wesoły", "szczęśliwy", "cieszący się powodzeniem". Za pośrednictwem Cesarstwa Rzymskiego imię to rozpowszechniło się na wielu terenach, gdzie do dzisiaj jest popularne, np. włoska Letizia czy hiszpańska Leticia.

Letycja dobrze rokuje na przyszłość

Ponieważ jest to imię popularne również w Polsce, warto przeanalizować cechy, które są przypisywane jego posiadaczkom. Letycja to zdecydowanie kobieta wesoła i ciekawa świata. Nie boi się ryzykować, ale też nie ucieka od konsekwencji swoich czynów – jest odpowiedzialna, cechuje ją wysoka moralność i poczucie dumy. Letycja jest bardzo kobieca i atrakcyjna, roztacza wokół siebie nieuchwytny urok, a także porusza się z wdziękiem, który przykuwa do niej uwagę otoczenia. Nie istnieją dla niej rzeczy niemożliwe. Głęboko wierzy, że wystarczy się przyłożyć, aby spełnić wszystkie swoje marzenia.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także