Ostatni dzwonek. Wiosną sobie podziękujesz

Ceny papryki wystrzeliły. Nawet biorąc pod uwagę, że trwa zima i warzywa są sprowadzane z zagranicy, skala podwyżek zaskakuje. Warto w obecnych warunkach zdecydować się na samodzielne wysianie warzywa.

Ceny papryki są bardzo wysokie
Ceny papryki są bardzo wysokie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.03.2023 | aktual.: 02.03.2023 14:26

Cena papryki w 2023 roku zwala z nóg. W Polsce w ubiegłym roku można było kupić te warzywa w promocji nawet za 4,99 zł za kilogram. Jak ujawnili dziennikarze "Faktu", obecnie ceny przekraczają nawet 25-30 zł za kilogram, w zależności od sklepu i miasta. Skąd się biorą tak wysokie stawki?

Dlaczego papryka jest droga? Oto powód

Podstawową przyczyną horrendalnych cen są złe warunki atmosferyczne w krajach, w których hoduje się papryki – przede wszystkim w Hiszpanii i w Maroko. Ponieważ na plantacjach jest chłodniej niż zazwyczaj, zbiory są znacznie mniejsze niż we wcześniejszych latach. Problem drogich warzyw nie dotyczy tylko Polski – narzekają na to zwłaszcza Brytyjczycy, którzy zderzyli się z prawdziwym kryzysem dostępności nie tylko papryki, ale także sałaty, ogórków czy brokułów.

W takim wypadku warto postawić na samodzielne wysianie papryki. Żeby to zrobić, musimy wcześniej przygotować rozsadę, którą później zasadzimy w ogrodzie. To już ostatni dzwonek – najlepszy termin na jej wykonanie jest od połowy lutego do początku marca. Dzięki temu rośliny zdążą się rozwinąć i wzmocnić przed zasadzeniem ich w gruncie w maju, po ostatnich przymrozkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wysiewać paprykę? Pamiętaj o tych zasadach

Do wysiewu papryki będziemy potrzebować nasion – najlepiej kupić je w sklepie ogrodniczym, pojemników do siewu, ziemi, a także doniczek do siewu i kiełkowania. Tutaj sprawdzą się zwłaszcza takie o wielkości 5-6 cm. Możemy też skorzystać z płaskich naczyń wypełnionych ziemią.

Jak siać paprykę? Najpierw musimy stworzyć podłoże dla rośliny, a później umieścić nasiona w ziemi w doniczkach. Nasiona trzeba umieścić w równo rozmieszczonych otworach na głębokości maksymalnie 1 cm. Stawiamy doniczki na słonecznym stanowisku i regularnie je podlewamy za pomocą konewki z sitkiem. Kiełkowanie powinno być widoczne po około tygodniu. Po kolejnym tygodniu-dwóch przesadzamy pojedynczo siewki do większych doniczek czyli "pikujemy".

Po następnych dwóch tygodniach dobrze podlać paprykę nawozem organicznym. Powinniśmy też pamiętać o regularnym podlewaniu, aby nie dopuścić do wysychania ziemi.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)