Oświetlenie kuchni LED. Od czego zacząć?

Oświetlenie kuchni LED. Od czego zacząć?

Oświetlenie kuchni LED. Od czego zacząć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Marlena Kostyńska
17.12.2018 15:39

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń w domu, w którym spędza się dużo czasu w różnych porach dnia. Istotne jest właściwe oświetlenie kuchni, w którym to celu możemy wykorzystać energooszczędne diody LED. Co warto wiedzieć o oświetleniu LED w kuchni i od czego zacząć przygotowania do stworzenia wymarzonej aranżacji?

Oświetlenie kuchni LED – jakie wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego oświetlenie kuchennego, należy wziąć pod uwagę rodzaje źródeł światła. Podstawowym jest oświetlenie centralne, które stanowi główne źródło światła w pomieszczeniu – najczęściej tę funkcję spełnia lampa sufitowa. Istotne są też oświetlenie dodatkowe, które doświetli zakamarki kuchni, a także blat. Dodatkowym elementem aranżacyjnym kuchni może być oświetlenie ozdobne, które nada przestrzeni unikalnego charakteru.

  • Oświetlenie główne LED w kuchni. Podstawowym źródłem światła w każdym pomieszczeniu jest oświetlenie ogólne, najczęściej sufitowe w formie lamp wiszących. Wybierając oświetlenie ledowe, otrzymujemy możliwość skorzystania z szerokiego asortymentu lamp LED, oświetlenia punktowego, listw oświetleniowych, systemów szynowych, a także oświetlenia ściennego w formie kinkietów czy reflektorów.
  • Oświetlenie podszafkowe LED w kuchni. Tego typu oświetlenie pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości światła na całej przestrzeni blatu kuchennego dzięki instalacji w znajdujących się nad nim szafkach. W tym przypadku mamy do wyboru dwa rozwiązania, a więc oświetlenie punktowe lub w postaci taśm LED.
  • Oświetlenie dekoracyjne LED w kuchni. Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie kuchni, to warto rozważyć ozdobne elementy oświetleniowe, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach i w kuchniach połączonych z salonem. Wśród propozycji takiego oświetlenia ledowego warto wspomnieć dodatkowe podświetlenie mebli kuchennych, zastosowanie taśm LED na podłodze bądź suficie, a także pojedynczych diod w wybranych miejscach.

Oświetlenie kuchni LED – kolor i barwa światła

Najczęściej w kuchni stosuje się oświetlenie białe, które stanowi najbardziej uniwersalne rozwiązanie w kuchniach tradycyjnych lub ciemnych. Oczywiście oświetlenie LED dostępne jest też w wielu innych kolorach, jednak warto się na nie zdecydować głównie w obrębie oświetlenia dekoracyjnego.

W kwestii barwy światła, oświetlenie kuchenne budujące nastrój i najlepiej oddające naturalne kolory to ciepła biel. Niektóre nowoczesne wnętrza, np. te w stylu skandynawskim, mogą dobrze prezentować się przy zimnej bieli, jednak wybór zależy tu od naszych indywidualnych preferencji lub planów aranżacyjnych.

Jak wykorzystać taśmy LED w kuchni?

Taśma LED ma wiele zastosowań aranżacyjnych w całym domu. Jeśli zwrócimy uwagę na stopień ochrony IP, to bez problemu dopasujemy odpowiednią taśmę nawet do łazienki, gdzie priorytetem jest wodoodporność. Również w kuchni trwałość oświetlenia jest ważna, a dotyczy to głównie oświetlenia podszafkowego, gdzie oprawa żarówek czy diod musi znosić wilgoć oraz wysoką temperaturę. Właśnie dlatego taśmy LED można polecić do oświetlania blatów i mebli kuchennych. Zamontujemy je też pod blatem, by oświetlić znajdujące się tam szuflady, uzyskując w ten sposób subtelną poświatę. Ciekawą propozycją może też być podświetlenie taśmą wyspy kuchennej, sufitu czy podłogi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także