FitnessOszczędzająca terapia raka piersi związana z lepszym przeżyciem

Oszczędzająca terapia raka piersi związana z lepszym przeżyciem

Oszczędzająca terapia raka piersi związana z lepszym przeżyciem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.01.2013 22:07, aktualizacja: 31.10.2018 13:54

Oszczędzające operacje u kobiet z wcześnie wykrytym rakiem piersi wiążą się z lepszym przeżyciem niż mastektomia, tj. usuwanie całej piersi – wynika z badań, które publikuje pismo “Cancer”.

Oszczędzające operacje u kobiet z wcześnie wykrytym rakiem piersi wiążą się z lepszym przeżyciem niż mastektomia – wynika z badań, które publikuje pismo “Cancer”. “Wyniki naszych badań potwierdzają, że mniej inwazyjne leczenie może zapewniać dłuższe przeżycie niżusuwanie całej piersi u pacjentek z rakiem piersi w I lub II stadium zaawansowania” – komentuje główna autorka pracy dr E. Shelley Hwang z Duke Cancer Institute w Durham (Północna Karolina, USA).

Oszczędzający zabieg operacyjny u kobiet chorych na raka piersi, tzw. lumpektomia, polega na wycięciu guzka wraz z otaczającymi go tkankami. Przeważnie towarzyszy mu radioterapia i/lub chemioterapia.

Lumpektomia w połączeniu z radioterapią jest bardzo dobrą opcją terapeutyczną dla pacjentek z wcześnie wykrytym rakiem piersi. Z dotychczasowych badań wynikało, że jej skuteczność jest porównywalna do mastektomii. Jednak wiele pań z mało zaawansowanym nowotworem piersi ciągle wybiera mastektomię w przekonaniu, że wyniki radykalnego leczenia mogą być lepsze.

Zespół badaczy pod kierunkiem dr Hwang przeanalizował dane zbierane przez 14 lat w ramach Kalifornijskiego Rejestru Nowotworów. Dotyczyły one wszystkich mieszkanek stanu Kalifornia, u których w latach 1990-2004 zdiagnozowano raka piersi w I lub II stadium zaawansowania. Łącznie było to ponad 112 tys. kobiet. Część z nich przeszła mastektomię (ponad 50 tys.), a u części wykonano lumpektomię i radioterapię (niemal 62 tys.).

Stan ich zdrowia śledzono średnio przez ok. 9 lat. W analizie uwzględniono m.in. wiek pacjentek i podtyp oraz rozmiary raka piersi. Okazało się, że większe szanse na dłuższe przeżycie miały kobiety, które przeszły lumpektomię z radioterapią w porównaniu z tymi, które były leczone radykalnie. Zależność ta utrzymywała się niezależnie od wieku pań i podtypu raka piersi – czy był to rak wrażliwy na żeńskie hormony płciowe czy nie.

Największe korzyści z mniej inwazyjnego leczenia odnosiły kobiety w wieku 50 lat i starsze z rakiem hormonowrażliwym. Miały one o 13 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka piersi i o 19 proc. niższe ryzyko zgonu z innych przyczyn.

Zdaniem autorów pracy, dowodzi ona, że lumpektomia łącznie z radioterapią jest skuteczną alternatywą dla mastektomii u pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium rozwoju, niezależnie od ich wieku i podtypu nowotworu.

„Nawet kobiety, które - jak sądziliśmy - mogłyby odnieść mniej korzyści z oszczędzającego leczenia, np. młodsze panie z rakiem niewrażliwym na hormony, mogą mieć pewność, że lumpektomia jest odpowiednikiem, a prawdopodobnie nawet lepszą opcją terapeutyczną niż mastektomia” - komentuje dr Hwang.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także