Oto najszczęśliwszy kraj na świecie. Mieszkańcy mówią, dlaczego

Oto najszczęśliwszy kraj na świecie. Mieszkańcy mówią, dlaczego

Finlandia to najszczęśliwszy kraj na świecie
Finlandia to najszczęśliwszy kraj na świecie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
21.03.2023 13:57, aktualizacja: 21.03.2023 18:39

Finlandia po raz szósty zajęła pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych państwa świata (World Happiness Report). W pierwszej dziesiątce uplasowały się także inne kraje nordyckie. Co wpływa na tak wysoki poziom zadowolenia z życia mieszkańców Finlandii?

Finlandia od lat zajmuje najwyższe noty w rankingu World Happiness Report. Finowie wskazują, że za pierwszym miejscem w zestawieniu przemawia wiele kwestii. Wśród najważniejszych wskazanych przez portal This is Finland znalazło się: sprawne działanie publicznych instytucji, poczucie bezpieczeństwa, bliskość natury i serdeczność Finów. Czy mieszkańcy Finlandii rzeczywiście czują się w swoim kraju tak szczęśliwi?

Bezpieczeństwo i przyroda to podstawa

Linda mówi, że wielu Finów zastanawia się nad tym, dlaczego ich kraj co roku zajmuje pierwsze miejsce w rankingach. Ma teorię, którą poparła własnymi obserwacjami.

- Finowie są nieco introwertyczni i antyspołeczni. Myślę, że na to ogólne szczęście narodu wpływa przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. W Finlandii żyje się po prostu bezpiecznie. Oczywiście, nasz wschodni sąsiad (przyp. red. Rosja) stanowi zagrożenie, ale nie jest ono tak widoczne w naszym codziennym życiu - mówi w rozmowie z WP Kobietą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Finka docenia też możliwość swobodnego obcowania z naturą. - Piękna, czysta przyroda to coś, co zdecydowanie wpływa na lepsze samopoczucie - dodaje. Linda bez ogródek przyznaje, że nie chciałaby mieszkać w żadnym innym kraju. - Jestem tutaj szczęśliwa - komentuje.

"Obywatele czują, że ich głos jest słyszany"

Na poziom szczęścia Finów wpływa także to, jak funkcjonuje społeczeństwo. Linda zauważa, że mieszkańcy Finlandii są pomocni i nigdy nie zostawiają najbliższych w potrzebie. - Rodzina to dla Finów wartość nadrzędna - wskazuje. Nie bez znaczenia jest także rola, jaką odgrywają instytucje publiczne oraz system edukacji.

- Myślę też, że to wielka rzecz. Zapewniamy darmową edukację na wysokim poziomie dla każdego, niezależnie od tego, czy jest biedny czy zamożny - dodaje Finka.

Wpływ czynników na zadowolenie finów skomentował doktor Frank Martela, wykładowca na Uniwersytecie Aalto i autor książki "Wspaniałe życie. W poszukiwaniu sensu egzystencji".

"Prawdziwe powody wysokich pozycji Finlandii w rankingu są przyziemne: to jakościowe instytucje wyjaśniają wysokie pozycje w rankingach. W Finlandii instytucje po prostu działają. Obywatele czują, że ich głos jest słyszany, a instytucje dostarczają to, co powinny" - podkreślał w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie.

Naukowiec wskazuje również na rolę opieki społecznej, z której słyną kraje nordyckie. "Bezpłatna opieka zdrowotna, bezpłatna edukacja, stosunkowo wysokie zasiłki dla bezrobotnych i emerytury - te kraje dbają o swoich obywateli" - kontynuował ekspert.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta