FitnessOtyłość w starszym wieku związana z ryzykiem upadków

Otyłość w starszym wieku związana z ryzykiem upadków

Otyłość w starszym wieku związana z ryzykiem upadków
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.12.2011 21:07, aktualizacja: 29.12.2011 21:37

Otyłe osoby po 65. roku życia są narażone na upadki bardziej niż ich szczuplejsi rówieśnicy, choć w przypadku tych najbardziej otyłych tłuszcz może chronić przed potencjalnie groźnym złamaniem - czytamy w "Journal of the American Geriatrics Society".

Otyłe osoby po 65. roku życia są narażone na upadki bardziej niż ich szczuplejsi rówieśnicy, choć w przypadku tych najbardziej otyłych tłuszcz może chronić przed potencjalnie groźnym złamaniem - czytamy w "Journal of the American Geriatrics Society".
"Upadki często uważa się za problem szczupłych i wątłych starszych osób, gdyż ich kości są szczególnie podatne na złamania. Otyłość niesie jednak ze sobą własne ryzyko, powodując problemy z utrzymaniem równowagi" - zauważa Christine L. Himes z nowojorskiego Syracuse University.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w grupie ponad 10,7 tys. Amerykanów po 65. roku życia. W ciągu ośmiu lat doszło wśród nich do 9621 upadków, z których 3100 wymagało interwencji medycznej. Po uwzględnieniu czynników związanych z otyłością oraz ryzykiem upadków, jak zapalenie stawów, ból kończyn dolnych, cukrzyca czy udar, naukowcy stwierdzili, że ryzyko upadku u osoby otyłej jest od 12 do 50 proc. większe w porównaniu z osobą, której waga utrzymuje się w normie.

Zaobserwowano także, że ryzyko rosło wraz z poziomem otyłości. Najbardziej narażeni byli ludzie, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekraczał 40.

Gdy jednak porównano ryzyko obrażeń w wyniku upadku, osoby z BMI powyżej 40 doznawały ich o około 33 proc. rzadziej. W przypadku BMI pomiędzy 35 a 40 ryzyko uszkodzeń było już jednak wyższe o 39 proc.

"Dodatkowa 'amortyzacja' i gęstsze kości mogą dawać osobom najbardziej otyłym pewien rodzaj ochrony przed uszkodzeniami. Gdy jednak do takiego uszkodzenia dojdzie, szanse na wyzdrowienie są mniejsze, chociażby ze względu na zdecydowanie gorszą kondycję fizyczną" - podkreśla Himes.

Szacuje się, że każdego roku upadki zdarzają się ponad jednej trzeciej Amerykanów po 65. roku życia. Podobna liczba starszych osób ma problemy z otyłością, co - zdaniem naukowców - stanowi wciąż pogarszającą się tendencję.

Oprócz dbania o zdrowy tryb życia i utrzymywanie wagi ciała w normie, badacze zalecają regularną aktywność fizyczną poprawiającą równowagę i koordynację ruchów, jak chociażby spacery oraz tai chi.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi**

**Tajemnica nadwagi ukryta w wątrobie
*

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także