Państwo dopłaca do wymiany okien. Kwoty robią wrażenie
Stare i nieszczelne okna wpuszczają do okna zimne powietrze z zewnątrz, sprawiając, że temperatura w pomieszczeniu jest niższa, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Jeśli chcesz uniknąć wysokich opłat, wymień okna już dziś. Możesz zrobić to za darmo.
"Czyste powietrze" to program rządowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Założeniem programu jest całkowite wyeliminowanie nieekologicznych i niestabilnych źródeł ciepła, które emitują nadmiar szkodliwych gazów cieplarnianych. Program skierowany jest do właścicieli budynków jedno i wielorodzinnych. Wysokość dotacji wynosi od 69 tysięcy do aż 130 tysięcy złotych.
Czytaj także: Powieś przy drzwiach. Rachunki za ogrzewanie spadną
Możesz wymienić stare i nieszczelne okna. Nic nie zapłacisz
W 2023 roku dofinansowanie poszerzono o wymianę okien, które mają co najmniej 10 lat. Wysokość świadczenia uzależniona jest od zakresu prac w domu, a także od dochodów właściciela nieruchomości. W styczniu podniesiono progi przez co z dotacji może skorzystać więcej osób. Minimalny próg dofinansowania wynosi 40 proc. na poziomie podstawowym (69 tys. zł), 50 proc. na poziomie podwyższonym (99 tys. zł) i aż 100 proc. na poziomie najwyższym (135 tys. zł).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na uszczelnienie okien
Uzyskanie minimalnego progu dofinansowania jest możliwe, jeśli roczny dochód właściciela nie przekracza 135 tys. złotych. Dofinansowanie na poziomie 70 proc. przypada mieszkańcom, których dochód na osobę nie przekracza 1895 złotych. W przypadku osób samotnych nie może być on wyższy niż 2651 złotych.
Dofinansowanie na poziomie 100 proc. dotyczy gospodarstw, gdzie dochód na osobę nie przekracza 1090 złotych, a dla osób samotnych, 1526 złotych. Poza dochodami brany jest pod uwagę także współczynnik ciepła. Dla okien elewacyjnych nie może być wyższy niż 0.9 W/mK, a przypadku okien dachowych i połaciowych 1.1 W/mK.
Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie, poza zaświadczeniem o dochodach niezbędne jest uzyskanie audytu energetycznego. I na audyt można uzyskać dotację, bez względu na to, o jaki próg dofinansowania się starasz. Państwo dopłaca do niego 1200 złotych. Po audycie należy złożyć wniosek. Decyzję otrzymasz po maksymalnie 30 dniach od dnia jego złożenia.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl