Załóż worek na kaloryfer. W kilka minut pozbędziesz się kurzu

Pozbycie się kurzu z kaloryfera panelowego nie jest takie trudne
Pozbycie się kurzu z kaloryfera panelowego nie jest takie trudne
Źródło zdjęć: © Materiały WP

28.03.2023 09:13, aktual.: 14.03.2024 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaloryfer nie należy do miejsc, które myje się często. To błąd, bowiem to właśnie w nim kryją się chmary kurzu, który później unosi się w powietrzu. A niestety - nie jest dobre dla naszego zdrowia, a dla alergików wręcz niebezpieczne. Jak zatem pozbyć się kurzu z grzejników?

Kaloryfery nie są łatwe do czyszczenia. Wszystko przez niewielką odległość pomiędzy ścianą a kaloryferem, a także sporą liczbą wąskich szczelin w samym grzejniku. Włożenie tam dłoni wraz ze ścierką bywa wręcz niemożliwe. Trzeba się sporo natrudzić, żeby wyczyścić tę przestrzeń, jednak jest to niezbędne dla zachowania zdrowia.

Kurz w powietrzu jest niebezpieczny. Może wywołać przewlekłe zmęczenie, łzawienie oczu, złe samopoczucie, ból głowy, migrenę a w skrajnych przypadkach, powoduje alergię w tym także, atopowe zapalenie skóry, które jest trudne do wyleczenia.

Tak pozbędziesz się kurzu z kaloryfera w mniej niż pięć minut

Czyszcząc kaloryfer, nie można zapominać o jego środku. O ile w przypadku starych, żeberkowych kaloryferów nie jest to takie trudne, bowiem wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, o tyle przy kaloryferach panelowych sprawa się komplikuje. Chodzi głównie o górne zabezpieczenie. Bez ściągnięcia górnej kratki ciężko dokładnie wyczyścić kaloryfer od środka. Ale nie jest to niemożliwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Istnieje prosty patent, który pozwoli na dokładne "odkurzenie" kaloryfera panelowego — i to bez ściągania kratki. Do jego wykonania potrzebujesz tylko dużego worka na śmieci i suszarki. Przed czyszczeniem, grzejnik powinien być wyłączony, a konkretniej, zimny.

Jak wyczyścić kaloryfer za pomocą suszarki? To bardzo proste. Na dolną część kaloryfera załóż worek na śmieci. Możesz pomóc sobie, przyklejając go do grzejnika taśmą klejącą. W przypadku większych grzejników może być konieczne sklejenie kilku worków ze sobą. Nakłuj worek igłą w kilku miejscach — to ważne. Inaczej plastik może się stopić. Po nałożeniu worka sięgnij po suszarkę. Włącz możliwie jak najmocniejszy nawiew i przyłóż ją od góry kaloryfera, prostopadle. Dzięki temu cały kurz, zamiast roznosić się po pomieszczeniu, wpadnie do worka.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl