GotowaniePrzepisyPasztet drobiowo-grzybowy pieczony w słoiku

Pasztet drobiowo-grzybowy pieczony w słoiku

Połączenie grzybów i kurczaka sprawia, że smakuje wyśmienicie nie tylko od święta.

Pasztet drobiowo-grzybowy pieczony w słoiku
Źródło zdjęć: © www.smakolykialergika.pl.

15.12.2015 | aktual.: 19.01.2016 08:55

Niegdyś do wypiekania ciast czy pasztetów niezbędne były specjalne formy, które nierzadko przekazywane były przez pokolenia niczym rodowe skarby. Współczesna kuchnia lubi eksperymenty, a jednym z nich jest wykorzystanie do pieczenia... słoików. Jak podkreśla Patrycja Wnorowska, autorka bloga "Smakołyki alergika", w blogosferze bez trudu można znaleźć przysmaki przygotowane właśnie w ten sposób. Jedną z jej ulubionych propozycji jest pasztet drobiowo-wieprzowy.

Taki pasztet nie tylko jest pyszny i zdrowy, ale zachęca do spróbowania swoim ciekawym wyglądem. Połączenie grzybów i kurczaka sprawia, że smakuje wyśmienicie nie tylko od święta. Gotowy pasztet najlepiej przechowywać w lodówce. Można go również pasteryzować, dzięki czemu dłużej może postać w chłodnej spiżarni.

Składniki: 2 piersi z kurczaka z rosołu, 4-5 pieczarek, mała cebula, garść suszonych grzybów, jajko (opcjonalnie, wersja dla alergików bez tego produktu), bułka kajzerka, 1/2 szklanki masła klarowanego (lub oliwy, oleju), sól, pieprz, gałkę muszkatołową do smaku (lub inne ulubione przyprawy).

Przygotowanie: mięso podzielić na mniejsze kawałki. Grzyby namoczyć i ugotować w tej samej wodzie. Oczyszczone pieczarki pokroić na niezbyt małą kostkę, cebulę posiekać i oba składniki podsmażyć, a następnie udusić (ok. 15 minut). Bułkę namoczyć w wodzie, odcisnąć. Wszystkie składniki wrzucić do blendera (grzyby razem z wodą, w której się gotowały) i zmiksować na gładką, niezbyt twardą masę. Jeśli pasztet ma być z jajkiem, to teraz należy je dodać i dobrze wymieszać. Doprawić. Słoiki wysmarować tłuszczem i nałożyć do nich, do 2/3 wysokości, masę pasztetową. Wstawić do nagrzanego do 175 stopni piekarnika i piec, w zależności od wielkości słoików, od 25 do 40 minut.

Zobacz również: Domowa mielona w słoiku* * Patrycja Wnorowska, źródło: www.smakolykialergika.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Zobacz także
Komentarze (0)