Rozsyp wokół truskawek. Zachwycą obfitymi plonami

Truskawki to owoce, które są szczególnie narażone na ataki szkodników i choroby grzybowe. Jeśli chcesz uchronić plon przed zniszczeniem, przeprowadź ściółkowanie truskawek. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Ściółkowanie truskawek pomoże wyplenić chwasty
Ściółkowanie truskawek pomoże wyplenić chwasty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Truskawki to owoce sezonowe, które są znane na całym świecie. Naturalnie słodkie, pyszne, pełne witamin, a do tego stosunkowo łatwe w uprawie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę truskawek w przydomowym ogródku. Niestety, to owoce, które często atakowane są przez choroby grzybowe i szkodniki. Na szczęście, da się temu zapobiec — wystarczy przeprowadzić ściółkowanie.

Truskawki — hodowla, warunki glebowe, podlewanie

Truskawki powinny zostać zasadzone w miejscu, gdzie dociera dużo światła. Owoce trzeba osłonić przed wiatrem, np. za pomocą folii. Ważna jest także ziemia, w jakiej zostaną zasadzone. Najlepsza będzie taka, która jest lekka, żyzna, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Pierwsze sadzenie truskawek powinno odbyć się wiosną albo latem. Truskawki, które rozwijają się w żyznej ziemi, nie muszą być dokarmiane nawozami. Konieczne jest jednak regularne odchwaszczanie terenu. W tym celu najlepiej wykorzystać patent stosowany na dużych plantacjach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pyszne czerwone owoce. Jak wybrać dobre truskawki?

Ściółkowanie truskawek - wszystko, co musisz wiedzieć

Ściółkowanie truskawek polega na obsypaniu przestrzeni pomiędzy truskawkami specjalnie przygotowaną ściółką. Ten zabieg sprawi, że chwasty nie będą obrastać terenu, a co za tym idzie, nie będą zabierać owocom cennych składników odżywczych. Dodatkowo chroni on glebę przed nadmiernym nagrzewaniem i wyparowywaniem z niej wody, co minimalizuje ryzyko przesuszenia truskawek. Co równie ważne, ściółkowanie chroni sadzonki przed chorobami grzybowymi i odstrasza szkodniki. Dzięki temu zabiegowi truskawki wyrosną duże, soczyste i słodkie.

Jak przeprowadzić ściółkowanie? Sam zabieg jest bardzo prosty. Wystraszy dokładnie obsypać ziemię wokół truskawek uprzednio przygotowaną ściółką. W tym celu można wykorzystać słomę żytnią lub pszenną, skoszoną, zasuszoną trawę albo matę ściółkująca. Wykorzystanie organicznych materiałów, takich jak słoma czy trawa wiąże się z koniecznością powtarzania zabiegu przynajmniej raz w miesiącu, bowiem ulegają one rozkładowi.

Mata wykonana z polipropylenu nie jest ekologiczna, za to doskonale zabezpiecza truskawki przed gniciem — nie przepuszcza ani pleśni, ani grzybów. Ściółkowanie powinno przeprowadzać się wiosną, zaraz po zasadzeniu truskawek, zanim jeszcze zakwitną.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)