Wchodzą do domów. Nie dotykaj, gdy zobaczysz

Jej obecność może budzić irytację, a głośne bzyczenie i nieprzyjemny zapach odstraszają większość z nas. Czy tarczówka marmurkowata jest groźna dla ludzi? Jesienią możemy spotkać ją w naszych domach.

Czy tarczówka marmurkowata jest grożna?
Czy tarczówka marmurkowata jest grożna?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Jesień to czas, kiedy wiele owadów, szukając schronienia przed zimnem, wdziera się do naszych domów. Wśród nich znajduje się tarczówka marmurkowata – niepozorny, ale uciążliwy gość.

Ich naturalne środowisko to korony drzew, ale wraz ze spadkiem temperatur, owady te zaczynają szukać alternatywnych schronień. W wyniku tego często wpadają do domów, mieszkań i budynków gospodarczych, przedostając się przez otwarte okna, drzwi, a nawet wentylacje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To jest hit". Testujemy kosmetyki do włosów prostych i kręconych

Tarczówka marmurkowata jesienią szuka schronienia

Choć pierwotnie występowała w Azji, dzisiaj można ją spotkać niemal na całym świecie – w Europie, Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce. Tarczówka marmurkowata, czyli Halyomorpha halys, jest szczególnie aktywna jesienią, gdy poszukuje miejsc, w których mogłaby bezpiecznie przetrwać zimę. Niestety, często oznacza to, że znajdziemy ją w naszych domach.

To owad z nadrodziny tarczówek, który osiąga od 12 do 17 milimetrów długości. Jej charakterystyczna, brązowa barwa i specyficzny kształt tarczy sprawiają, że łatwo ją rozpoznać.

Czy tarczówka marmurkowata jest groźna dla ludzi?

Tarczówka marmurkowata stanowi poważny problem dla rolników i ogrodników. Jest bowiem jednym z najbardziej szkodliwych gatunków owadów, które atakują uprawy roślin. Larwy i dorosłe osobniki żerują na roślinach ozdobnych, owocach i warzywach.

Na szczęście dla nas, tarczówka marmurkowata nie jest groźna dla człowieka. Nie gryzie, nie przenosi chorób, ani nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Jej obecność w domach jest raczej wynikiem poszukiwania ciepłego schronienia na zimę. Jak się pozbyć owada? Najskuteczniejsze jest zakładanie siatek na oknach.

Chociaż tarczówka nie jest groźna, kiedy poczuje się zagrożona, wydziela silnie nieprzyjemny zapach, który może być trudny do zniesienia. To mechanizm obronny, który pozwala jej odstraszać potencjalne drapieżniki. Lepiej nie dotykaj jej, kiedy wleci do domu.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)