Pękające naczynka w ciąży - fakty i mity
Pękające naczynka w ciąży są zmorą wielu kobiet, które nie wiedzą, z czego wynika ten problem i jak sobie z nim radzić. Sprawiło to, że wokół tej dolegliwości narodziło się sporo nieprawdziwych informacji. Czas rozprawić się z mitami na temat pękających naczynek w ciąży.
Pękające naczynka pojawiają się u każdej ciężarnej
Mit. Pękające naczynka są problemem kobiet o cienkiej i delikatnej skórze, która charakteryzuje się płytkim unaczynieniem. Najczęściej pojawiają się one w ciąży, ponieważ pod wpływem wzrostu estrogenów we krwi naczynia krwionośne rozszerzają się i często pękają. Nie oznacza, to jednak, że pojawią się u każdej ciężarnej.
Warto mieć na uwadze, że pajączki są dziedziczne, co oznacza, że jeśli twoja mama borykała się nimi, będąc w ciąży, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że ten problem również ciebie nie ominie.
Pękające naczynka a wysiłek fizyczny
Nieprawdą jest, że pękające naczynka w ciąży pojawiają się na skutek wysiłku fizycznego. Co prawda jest on jedną z przyczyn rozszerzania się naczyń krwionośnych, ale wśród nich można wymienić także szereg innych czynników. Mowa tu głównie o:
- gwałtownych zmianach temperatury,
- stresie,
- promieniowaniu UV,
- saunie,
- alkoholu,
- paleniu papierosów,
- ostrych przyprawach i tłustych daniach.
Pękającym naczynkom nie da się zapobiec
Mit. Mitem jest także to, że jeśli u naszej rodzicielki pojawiły się pękające naczynka, to wystąpią one również na 100 proc. u nas.
Pajączkom można w bardzo łatwy sposób zapobiec. Podstawą jest unikanie czynników, które mogą je nasilać. Mowa tu przede wszystkim o: papierosach, mocnej kawie, alkoholu i opalaniu się.
Skóra naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji
Prawda. Prawdą jest, że skóra naczynkowa, której najbardziej charakterystycznym symptomem są pękające naczynka, wymaga specjalnej pielęgnacji. W medycynie skórę naczynkową określa się mianem skóry naczynioruchowej, która jest bardzo wrażliwa.
Podstawą jest ochrona skóry przed wpływem promieniowania słonecznego. Kobiety, które mają tendencję do powstawania naczynek, powinny stosować kremy z wysokim filtrem i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
Do pielęgnacji skóry twarzy należy używać kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej. Powinny mieć one w składzie: wyciąg z kasztanowca i miłorząb japoński. Za wszelką cenę należy unikać kosmetyków, które zawierają: witaminę A, retinol i alkohol.
Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji skóry naczynkowej jest także unikanie kąpieli w gorącej wodzie i niestosowanie peelingów mechanicznych (zamiast nich należy stosować peelingi enzymatyczne)
.
Pękające naczynka nie są groźne
Mit. Jednym z najbardziej niebezpiecznych mitów na temat pękających naczynek jest twierdzenie, że są one niegroźne. Faktem jest, że pajączki są pierwszym symptomem przewlekłej niewydolności żylnej. Z tego powodu, jeśli je zauważymy u siebie, to warto wybrać się do specjalisty, który dobierze odpowiednio ukierunkowane leczenie.