Trwa ładowanie...

Pękające naczynka w ciąży - fakty i mity

Pękające naczynka w ciąży są zmorą wielu kobiet, które nie wiedzą, z czego wynika ten problem i jak sobie z nim radzić. Sprawiło to, że wokół tej dolegliwości narodziło się sporo nieprawdziwych informacji. Czas rozprawić się z mitami na temat pękających naczynek w ciąży.

Pękające naczynka w ciąży - fakty i mityŹródło: iStock.com, fot: Alex1975K
d1p4jpb
d1p4jpb

Pękające naczynka pojawiają się u każdej ciężarnej

Mit. Pękające naczynka są problemem kobiet o cienkiej i delikatnej skórze, która charakteryzuje się płytkim unaczynieniem. Najczęściej pojawiają się one w ciąży, ponieważ pod wpływem wzrostu estrogenów we krwi naczynia krwionośne rozszerzają się i często pękają. Nie oznacza, to jednak, że pojawią się u każdej ciężarnej.

Warto mieć na uwadze, że pajączki są dziedziczne, co oznacza, że jeśli twoja mama borykała się nimi, będąc w ciąży, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że ten problem również ciebie nie ominie.

Pękające naczynka a wysiłek fizyczny

Nieprawdą jest, że pękające naczynka w ciąży pojawiają się na skutek wysiłku fizycznego. Co prawda jest on jedną z przyczyn rozszerzania się naczyń krwionośnych, ale wśród nich można wymienić także szereg innych czynników. Mowa tu głównie o:

d1p4jpb

Pękającym naczynkom nie da się zapobiec

Mit. Mitem jest także to, że jeśli u naszej rodzicielki pojawiły się pękające naczynka, to wystąpią one również na 100 proc. u nas.

Pajączkom można w bardzo łatwy sposób zapobiec. Podstawą jest unikanie czynników, które mogą je nasilać. Mowa tu przede wszystkim o: papierosach, mocnej kawie, alkoholu i opalaniu się.

Skóra naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji

Prawda. Prawdą jest, że skóra naczynkowa, której najbardziej charakterystycznym symptomem są pękające naczynka, wymaga specjalnej pielęgnacji. W medycynie skórę naczynkową określa się mianem skóry naczynioruchowej, która jest bardzo wrażliwa.

d1p4jpb

Podstawą jest ochrona skóry przed wpływem promieniowania słonecznego. Kobiety, które mają tendencję do powstawania naczynek, powinny stosować kremy z wysokim filtrem i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Do pielęgnacji skóry twarzy należy używać kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej. Powinny mieć one w składzie: wyciąg z kasztanowca i miłorząb japoński. Za wszelką cenę należy unikać kosmetyków, które zawierają: witaminę A, retinol i alkohol.

Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji skóry naczynkowej jest także unikanie kąpieli w gorącej wodzie i niestosowanie peelingów mechanicznych (zamiast nich należy stosować peelingi enzymatyczne)
.

Pękające naczynka nie są groźne

Mit. Jednym z najbardziej niebezpiecznych mitów na temat pękających naczynek jest twierdzenie, że są one niegroźne. Faktem jest, że pajączki są pierwszym symptomem przewlekłej niewydolności żylnej. Z tego powodu, jeśli je zauważymy u siebie, to warto wybrać się do specjalisty, który dobierze odpowiednio ukierunkowane leczenie.

d1p4jpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p4jpb