Trwa ładowanie...
d3p3g4d

Pękające naczynka w ciąży - fakty i mity

Pękające naczynka w ciąży są zmorą wielu kobiet, które nie wiedzą, z czego wynika ten problem i jak sobie z nim radzić. Sprawiło to, że wokół tej dolegliwości narodziło się sporo nieprawdziwych informacji. Czas rozprawić się z mitami na temat pękających naczynek w ciąży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pękające naczynka w ciąży mogą zwiastować późniejsze problemy z krążeniem.
Pękające naczynka w ciąży mogą zwiastować późniejsze problemy z krążeniem. (iStock.com, Fot: Alex1975K)
d3p3g4d

Pękające naczynka pojawiają się u każdej ciężarnej

Mit. Pękające naczynka są problemem kobiet o cienkiej i delikatnej skórze, która charakteryzuje się płytkim unaczynieniem. Najczęściej pojawiają się one w ciąży, ponieważ pod wpływem wzrostu estrogenów we krwi naczynia krwionośne rozszerzają się i często pękają. Nie oznacza, to jednak, że pojawią się u każdej ciężarnej.

Warto mieć na uwadze, że pajączki są dziedziczne, co oznacza, że jeśli twoja mama borykała się nimi, będąc w ciąży, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że ten problem również ciebie nie ominie.

d3p3g4d

Pękające naczynka a wysiłek fizyczny

Nieprawdą jest, że pękające naczynka w ciąży pojawiają się na skutek wysiłku fizycznego. Co prawda jest on jedną z przyczyn rozszerzania się naczyń krwionośnych, ale wśród nich można wymienić także szereg innych czynników. Mowa tu głównie o:

d3p3g4d

Pękającym naczynkom nie da się zapobiec

Mit. Mitem jest także to, że jeśli u naszej rodzicielki pojawiły się pękające naczynka, to wystąpią one również na 100 proc. u nas.

Pajączkom można w bardzo łatwy sposób zapobiec. Podstawą jest unikanie czynników, które mogą je nasilać. Mowa tu przede wszystkim o: papierosach, mocnej kawie, alkoholu i opalaniu się.

d3p3g4d

Skóra naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji

Prawda. Prawdą jest, że skóra naczynkowa, której najbardziej charakterystycznym symptomem są pękające naczynka, wymaga specjalnej pielęgnacji. W medycynie skórę naczynkową określa się mianem skóry naczynioruchowej, która jest bardzo wrażliwa.

Podstawą jest ochrona skóry przed wpływem promieniowania słonecznego. Kobiety, które mają tendencję do powstawania naczynek, powinny stosować kremy z wysokim filtrem i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Do pielęgnacji skóry twarzy należy używać kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej. Powinny mieć one w składzie: wyciąg z kasztanowca i miłorząb japoński. Za wszelką cenę należy unikać kosmetyków, które zawierają: witaminę A, retinol i alkohol.

d3p3g4d

Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji skóry naczynkowej jest także unikanie kąpieli w gorącej wodzie i niestosowanie peelingów mechanicznych (zamiast nich należy stosować peelingi enzymatyczne).

Pękające naczynka nie są groźne

Mit. Jednym z najbardziej niebezpiecznych mitów na temat pękających naczynek jest twierdzenie, że są one niegroźne. Faktem jest, że pajączki są pierwszym symptomem przewlekłej niewydolności żylnej. Z tego powodu, jeśli je zauważymy u siebie, to warto wybrać się do specjalisty, który dobierze odpowiednio ukierunkowane leczenie.

d3p3g4d

Podziel się opinią

Share

d3p3g4d

d3p3g4d