Pękające naczynka na nogach - jak się pozbyć tego problemu?
Pękające naczynka na nogach, nazywane wenulektazjami, to problem natury estetycznej i medycznej. Powstają one przede wszystkim u osób z cienką i delikatną skórą. Jak pozbyć się pajączków?
Pajączki na nogach - przyczyny występowania
Pajączki na nogach dla wielu kobiet są wyłącznie problemem natury estetycznej. Jednakże w celu rozpoczęcia walki z nimi należy poznać ich podłoże. Na nogach mogą wystąpić dwa rodzaje pękających naczynek.
- Pierwsze to tzw. teleangiektazje, które nazywane są także pajączkami śródskórnymi. Charakteryzują się one poszerzeniem naczyń włosowatych umieszczonych tuż pod powierzchnią skóry. Pajączki te przyjmują kolor sinoniebieski lub brunatnoczerwony.
- Drugie z pajączków to siateczka podskórna, którą tworzą popękane cienkościenne żyły siatkowate, umiejscowione w skórze właściwej. Pojawiają się one zwykle na udach i na łydkach i z pozoru nie wyglądają zbyt groźnie, jednakże są one pierwszym zwiastunem niewydolności żylnej.
Pękające naczynka na nogach pojawiają się zwykle u osób z cienką i delikatną skórą. Narażone są na nie przede wszystkim osoby, u których w rodzinie pojawiły się przypadki pajączków na nogach. Problem z pękającymi naczynkami może pojawić się w wieku dojrzewania, w ciąży lub w okresie menopauzy. Jest to bezpośrednio związane ze zmianami hormonalnymi, podczas których rozszerzają się naczynia krwionośne.
Pielęgnacja skóry naczynkowej
Osoby, które mają skórę naczynkową powinny wdrożyć odpowiednio ukierunkowaną pielęgnację. Fachowo skórę mającą tendencję do pajączków określa się mianem skóry naczynioruchowej.
Podstawą w pielęgnacji takiej skóry jest niwelowanie negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Mowa tu w szczególności o ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym. Osoby, które mają problem z pękającymi naczynkami na nogach, powinny stosować kremy z wysokim filtrem, a także unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Oprócz tego powinny również używać kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej. W składzie takich preparatów należy szukać przede wszystkim: wyciągu z kasztanowca i miłorzębu japońskiego.
Leczenie pękających naczynek
Problemu pękających naczynek nie należy bagatelizować, ponieważ może on prowadzić do niewydolności naczyń krwionośnych, a w konsekwencji nawet do śmierci. Najpowszechniejszym zabiegiem na pajączki jest skleroterapia, która polega na iniekcji w skórę preparatów powodujących zrastanie się naczynek krwionośnych. Gdy mamy do czynienia z pojedynczym pajączkiem, zazwyczaj wystarczy jednorazowy zabieg. W przeciwnym razie należy wykonać serię zabiegów.
Innym skutecznym sposobem na pękające naczynka jest elektrokoagulacja, która polega na wykorzystaniu prądu ścinającego białko w ścianach naczynek. Dzięki temu zostają one wchłonięte przez układ limfatyczny, a w dalszej kolejności - wydalone.