UrodaPerineoplastyka - czym jest modelowanie krocza?

Perineoplastyka - czym jest modelowanie krocza?

Perineoplastyka - czym jest modelowanie krocza?
Źródło zdjęć: © iStock.com | vchal
25.06.2018 14:20

Perineoplastyka to zabieg modelowania krocza. Wbrew pozorom, wygląd skóry wokół krocza ma znaczenie. Nie jest to kwestia mody czy kolejnych fanaberii medycyny estetycznej. Na perineoplastykę decydują się kobiety, które z różnych powodów borykają się ze zwiotczałymi mięśniami czy infekcjami pęcherza.

Co to jest perineoplastyka?

Perineoplastyka to chirurgiczny zabieg, który polega na wycięciu zmian i zrostów powstałych w okolicy krocza. Zmiany te powstają na skutek porodu naturalnego, nacięcia lub pęknięcia krocza oraz złego gojenia się ran. Zrosty czy zmiany są powodem bólu i dyskomfortu podczas współżycia, przeszkadzają także w noszeniu obcisłej bielizny. Celem perineoplastyki jest przywrócenie pierwotnego kształtu krocza oraz wejścia do pochwy.

Perineoplastyka - wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do wykonania perineoplastyki jest bolesność przy dotyku krocza, a także przy próbach nałożenia obcisłej bielizny. Ponadto, jeśli w obrębie blizny pojawią się patologiczne zmiany, warto zdecydować się na ten zabieg. Zabieg modelowania krocza zaleca się także kobietom, którym w wyniku ubytku tkanki czy procesu starzenia, osłabiła się i zwiotczała tkanka krocza. Na perineoplastykę decydują się także panie z tzw. wąskim kroczem, które utrudnia lub nawet uniemożliwia udane kontakty seksualne. Ponadto wąskie krocze przyczynia się do problemów z defekacją i nawracających infekcji pęcherza moczowego.

Przeciwwskazaniem do wykonania perineoplastyki jest ciąża, menstruacja, aktywna infekcja intymna, a także zły wynik badania cytologicznego. Przeprowadzenie tego zabiegu odradza się także paniom, które cierpią na skazy naczyniowe, zaburzenie krzepliwości oraz nieuregulowaną cukrzycę.

Jak przygotować się do perineoplastyki?

Każdy zabieg perineoplastyki poprzedza lekarska konsultacja. Przez zabiegiem wymagany jest pakiet badań, który obejmuje grupę krwi, morfologię, elektrolity, poziom cukru, antygen HBS, koaugulogram oraz badanie ogólne moczu. Ponadto na dwa tygodnie przed zabiegiem nie można przyjmować takich leków, jak aspiryna, witamina E oraz preparaty przeciwkaszlowe i przeciwgrypowe. Należy ograniczyć ilość wypalanych papierosów na 3 dni przed zabiegiem perineoplastyki. Do zabiegu trzeba przystąpić na czczo i warto pamiętać o depilacji stref intymnych.

Perineoplastyka - jak wygląda zabieg?

Zabieg modelowania krocza wykonywany jest metodą chirurgiczną lub przy wykorzystaniu lasera. W przypadku zabiegu chirurgicznego usuwa się zmienione tkanki, przywracając pierwotny wygląd krocza, a następnie zakłada się wchłanialne szwy. Z kolei w czasie perineoplastyki wykonywanyej laserem lekarz najpierw dokonuje znieczulenia miejscowego. Promienie lasera pobudzają proces produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra napina się i ujędrnia, a także zmniejsza rozstępy i rozjaśnia skórę. Taki zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny. Zabieg laserowy dla pełnego efektu najczęściej trzeba powtórzyć dwa lub trzy razy.

Perineoplastyka - zalecenia po zabiegu

Zabieg perineoplastyki jest jednodniowy, dlatego pacjentka opuszcza klinikę zazwyczaj już po kilku godzinach od jego zakończenia. W pierwszych dniach po zabiegu możliwe jest odczuwanie osłabienia, a w okolicach intymnych bólu i pieczenia. Dodatkowo może pojawić się obrzęk, ale po dwóch tygodniach powinien zniknąć. Przez około 6 tygodni po perineoplastyce należy zrezygnować z kontaktów seksualnych.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także