Blisko ludziPhubbing może zniszczyć twój związek. Nawet nie wiesz, że ty też to robisz

Phubbing może zniszczyć twój związek. Nawet nie wiesz, że ty też to robisz

Phubbing może zniszczyć twój związek. Nawet nie wiesz, że ty też to robisz
Źródło zdjęć: © 123RF | Fabio Formaggio

13.07.2017 15:03, aktual.: 13.07.2017 16:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy ostatnio widziałeś post na Facebooku czy na Instagramie ze zdjęciem czyjegoś rozkosznego śniadania, plażowych parasolek w tle albo z widokiem na starówkę jakiegoś modnego miasta? Dokumentujemy swoje życie na społecznościówkach i zapominamy, że często te zdjęcia są robione w towarzystwie bliskich nam osób. Zjawisko to nazywa się phubbing i, jak dowodzą badania, może prowadzić do poważnych problemów w związku. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale ty też robisz to swojemu partnerowi.

Większość z nas nie je śniadań, nie zwiedza romantycznych miejsc i nie wyleguje się na plaży w samotności. Kiedy robimy zdjęcia z zamiarem umieszczenia ich na którymś z portali społecznościowych, zdarza nam się zapominać, że świat nie sprowadza się do nas i naszego telefonu, ale obok jest ktoś, kto zasługuje na naszą uwagę. Ignorowanie bliskich kosztem społecznościówek nazywa się phubbingiem. Badania wskazują, że większość ofiar tego zjawiska czuje się pokrzywdzona, a jego powtarzalność może doprowadzić do rozpadu związku.

Wpływ nadużywania smartfona w towarzystwie partnera na związek zbadali naukowcy z Baylor University. Poprosili 308 dorosłych osób, by na 9-stopniowej skali określili, jak bardzo czują się lekceważeni przez partnerów przez różne czynności, jakich ci dokonują przy użyciu swojego smartfona. Tymi czynnościami mógł być na przykład zwyczaj kładzenia na stole telefonu wyświetlaczem do góry albo przeglądanie internetu, jeśli rozmowa się nie kleiła.

Drugi etap badania zakładał ocenę tych zachowań. W efekcie 46,3 proc. respondentów uznało, że doświadczyło "phubbingu" ze strony drugiej połówki. Innymi słowy, dla ich partnerów istotniejszy był smartfon i aktywność w mediach społecznościowych, niż wartościowe spędzenie czasu czy po prostu rozmowa z nimi.

Choć moglibyśmy przyznać, że w sprawdzeniu czegoś na Facebooku czy nawet rozmowa telefoniczna w towarzystwie partnera to nic takiego, to jednak aż 36,6 proc. osób, które doświadcza phubbingu, mówi, że działa to na nie przygnębiająco. Co więcej, aż 22,6 procent przyznaje, że takie zachowanie działa na ich związek destrukcyjnie.

Może więc najwyższy czas na małe wakacje od aplikacji na smartfona, przynajmniej kiedy obiecaliśmy ukochanemu, że spędzimy trochę czasu tylko we dwoje?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także