UrodaPielęgnacja skóry wrażliwej - co robić, a czego unikać?

Pielęgnacja skóry wrażliwej - co robić, a czego unikać?

Pielęgnacja skóry wrażliwej - co robić, a czego unikać?

08.07.2018 12:20, aktual.: 02.08.2018 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skóra wrażliwa charakteryzuje się skłonnością do reakcji alergicznych, nadmiernego przesuszenia, powstawania podrażnień i pękania naczyń krwionośnych. Podstawą w jej pielęgnacji jest używanie kosmetyków hipoalergicznych.

Cera wrażliwa — czym się charakteryzuje?

Kobiety, które są posiadaczkami cery wrażliwej wiedzą, że skóra na ich twarzy silnie reaguje na wiele czynników zewnętrznych. Tego typu skóra wykazuje tendencję do reakcji alergicznych, popękanych naczynek, a także zaczerwienień, które powstają pod wpływem mrozu czy upału. Skóra wrażliwa może być rezultatem skłonności genetycznych lub być efektem niewłaściwej pielęgnacji.

Wśród objawów typowych dla skóry wrażliwej można wymienić: rumień na skórze, wysypkę, świąd, a także uczucie ściągnięcia i pieczenia. Co istotne, skóra wrażliwa zazwyczaj nieodłącznie związana jest z odwodnieniem, co znacząco wpływa na zaburzenia w funkcjonowaniu ochronnego płaszcza lipidowego.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Podstawą w pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień jest unikanie czynników nasilających jej objawy. Mowa tu w szczególności o: detergentach, substancjach zapachowych, silnym wietrze, wahaniach temperatury i zanieczyszczeniu powietrza. O ile na większość z tych czynników nie mamy wpływu, o tyle możemy wyeliminować ze swojej pielęgnacji kosmetyki zawierające detergenty.

Ważnym elementem w pielęgnacji skóry wrażliwej jest odpowiedni dobór kosmetyków. Bardzo dobrze na kondycję tego typu skóry wpływają kosmetyki hipoalergiczne, które są, można kupić w aptekach. Tego typu preparaty są całkowicie bezzapachowe i nie mają w swoim składzie żadnych sztucznych barwników. Oprócz tego kosmetyki do skóry wrażliwej charakteryzują się one bardzo delikatnym działaniem. Istotną kwestią w pielęgnacji skóry wrażliwej jest używanie kremów z filtrem UV, których zadaniem jest ochronić skórę przed negatywnym wpływem wiatru i promieniowania słonecznego.

Sprawdź oferty kremów do twarzy i innych kosmetyków do cery wrażliwej na WP radarOkazji.

Cera wrażliwa — czego unikać?

Istotną kwestią w pielęgnacji skóry wrażliwej jest unikanie czynników, które mogą nasilić nieprzyjemne objawy. Mowa tu w szczególności o:

  • Mydle, które ma odczyn zasadowy i w ten sposób uszkadza lipidowy płaszcz skóry i zmniejsza jej odporność.
  • Substancjach zapachowych, które są głównym odpowiedzialnym za reakcje alergiczne.
  • Gwałtownych zmianach temperatury, na które jesteśmy narażone głównie w sezonie grzewczym.
  • Dymie papierosowym, który sprawia, że skóra staje się szara, ziemista, a przy tym traci blask i sprężystość.
  • Długich kąpielach, które działają wysuszająco na skórę całego ciała.
  • Promieniowaniu słonecznym — zarówno naturalnym, jak i sztucznym.

Oprócz tego osoby ze skórą wrażliwą powinny uważać na detergenty, które znajdują się w płynach do prania i płukania, a także na zanieczyszczenie powietrza.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)