Trwa ładowanie...

INCI - jak rozumieć skład kosmetyków?

INCI jest międzynarodowym systemem nazewnictwa stworzonym dla ujednolicenia oraz uproszczenia opisu składu kosmetyku obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z nim składnik umieszczony na początku spisu występuje w największym stężeniu, a na końcu w najmniejszym.
Share
Znając zasady oznaczania kosmetyków według systemu INCI, znacznie łatwiej zrozumiemy, co zawierają używane przez nas produkty
Znając zasady oznaczania kosmetyków według systemu INCI, znacznie łatwiej zrozumiemy, co zawierają używane przez nas produktyŹródło: Shutterstock.com
d2n8jr3

Co to jest INCI?

INCI to skrót oznaczający w bezpośrednim tłumaczeniu ''Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków'' i jest systemem stworzonym do zrewolucjonizowania klasyfikowania medykamentów. Dzięki standaryzacji nazewnictwa INCI stał się obecnie bardzo popularny i stosowany jest z powodzeniem również poza Unią Europejską, w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii.

Cechą wyróżniającą INCI jest fakt, że system podczas pracy gromadzi nazwy wszystkich leków dostępnych na terenie wymienionych państw. Kolejną cechą charakterystyczną dla INCI to sposób nazewnictwa zawartych składników. Te o pochodzeniu zwierzęcym lub roślinnym opisuje się po łacinie, podczas gdy składniki chemiczne opisuje się w języku angielskim. Co więcej, kolejność występowania każdej nazwy nie jest przypadkowa. Na początku składu są substancje, które występują w największej ilości, kiedy na końcu są składniki, których stężenie często nie przekracza 1%.

d2n8jr3

INCI – na co zwrócić uwagę?

W myśl zasady INCI, że im więcej danego składnika, tym będzie on wyżej w spisie, podczas zakupów warto zwracać uwagę na skład kosmetyków. Jeśli interesuje nas konkretny składnik lub właściwość, powinniśmy wybrać produkt, który w swoim składzie będzie miał nasz element. Ponadto warto zwracać uwagę na występowanie substancji, na jakie jesteśmy uczuleni lub takich, które mogą niekorzystnie wpływać na skórę poprzez np. zatykanie porów.

INCI – co kryją składy kosmetyków

Najpopularniejszym składnikiem, który występuje w każdym kosmetyku, jest woda. Jest ona doskonałym transporterem składników odżywczych w głąb skóry, pomaga również rozpuścić się gęstym substancjom. Po wodzie najczęściej spotykane elementy składu kosmetyków to środki konserwujące i substancje oleiste, które zapewniają odpowiednią konsystencję i chronią przed szybkim wysuszeniem się kosmetyku. Po tej grupie składników, trzecie w kolejności są silikony razem z innymi substancjami pomocniczymi. Silikon stosuje się od wielu lat w kosmetyce w celu ułatwienia aplikacji kosmetyków. Jest on także doskonałym medium ułatwiającym dotarcie do skóry składników odżywczych.

d2n8jr3

*Teraz na WP radarOkazji możesz wybierać spośród tysięcy kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. *

INCI – popularne substancje, które mogą uczulać

Za każdym razem, kiedy sięgamy po konkretny produkt do pielęgnacji, należy pamiętać, że w składzie kosmetyków poza substancjami o pozytywnym działaniu kryją się również składniki wywołujące alergie. Najczęściej jest to spowodowane zbyt niską kontrolą jakości na poziomie produkcyjnym i przepuszczaniem zanieczyszczonych produktów. Innym powodem może być całkowicie naturalny skład (ekokosmetyki), który często uczula znacznie bardziej niż ten chemiczny. Dzieje się tak najczęściej podczas kontaktu ze skórą wrażliwą. W takiej sytuacji należy wystrzegać się szczególnie takich substancji w kosmetykach jak olejek miętowy, tymiankowy, melisa, pyłek kwiatowy, miód, alkohol cynamonowy, eugenol, mleczko pszczele i wazelina.

d2n8jr3

Podziel się opinią

Share
d2n8jr3
d2n8jr3