INCI - jak rozumieć skład kosmetyków?
INCI jest międzynarodowym systemem nazewnictwa stworzonym dla ujednolicenia oraz uproszczenia opisu składu kosmetyku obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z nim składnik umieszczony na początku spisu występuje w największym stężeniu, a na końcu w najmniejszym.
Co to jest INCI?
INCI to skrót oznaczający w bezpośrednim tłumaczeniu ''Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków'' i jest systemem stworzonym do zrewolucjonizowania klasyfikowania medykamentów. Dzięki standaryzacji nazewnictwa INCI stał się obecnie bardzo popularny i stosowany jest z powodzeniem również poza Unią Europejską, w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii.
Cechą wyróżniającą INCI jest fakt, że system podczas pracy gromadzi nazwy wszystkich leków dostępnych na terenie wymienionych państw. Kolejną cechą charakterystyczną dla INCI to sposób nazewnictwa zawartych składników. Te o pochodzeniu zwierzęcym lub roślinnym opisuje się po łacinie, podczas gdy składniki chemiczne opisuje się w języku angielskim. Co więcej, kolejność występowania każdej nazwy nie jest przypadkowa. Na początku składu są substancje, które występują w największej ilości, kiedy na końcu są składniki, których stężenie często nie przekracza 1%.
INCI – na co zwrócić uwagę?
W myśl zasady INCI, że im więcej danego składnika, tym będzie on wyżej w spisie, podczas zakupów warto zwracać uwagę na skład kosmetyków. Jeśli interesuje nas konkretny składnik lub właściwość, powinniśmy wybrać produkt, który w swoim składzie będzie miał nasz element. Ponadto warto zwracać uwagę na występowanie substancji, na jakie jesteśmy uczuleni lub takich, które mogą niekorzystnie wpływać na skórę poprzez np. zatykanie porów.
INCI – co kryją składy kosmetyków
Najpopularniejszym składnikiem, który występuje w każdym kosmetyku, jest woda. Jest ona doskonałym transporterem składników odżywczych w głąb skóry, pomaga również rozpuścić się gęstym substancjom. Po wodzie najczęściej spotykane elementy składu kosmetyków to środki konserwujące i substancje oleiste, które zapewniają odpowiednią konsystencję i chronią przed szybkim wysuszeniem się kosmetyku. Po tej grupie składników, trzecie w kolejności są silikony razem z innymi substancjami pomocniczymi. Silikon stosuje się od wielu lat w kosmetyce w celu ułatwienia aplikacji kosmetyków. Jest on także doskonałym medium ułatwiającym dotarcie do skóry składników odżywczych.
*Teraz na WP radarOkazji możesz wybierać spośród tysięcy kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. *
INCI – popularne substancje, które mogą uczulać
Za każdym razem, kiedy sięgamy po konkretny produkt do pielęgnacji, należy pamiętać, że w składzie kosmetyków poza substancjami o pozytywnym działaniu kryją się również składniki wywołujące alergie. Najczęściej jest to spowodowane zbyt niską kontrolą jakości na poziomie produkcyjnym i przepuszczaniem zanieczyszczonych produktów. Innym powodem może być całkowicie naturalny skład (ekokosmetyki)
, który często uczula znacznie bardziej niż ten chemiczny. Dzieje się tak najczęściej podczas kontaktu ze skórą wrażliwą. W takiej sytuacji należy wystrzegać się szczególnie takich substancji w kosmetykach jak olejek miętowy, tymiankowy, melisa, pyłek kwiatowy, miód, alkohol cynamonowy, eugenol, mleczko pszczele i wazelina.