UrodaCiało i twarzPielęgnacja skóry z AZS. Jak dbać o ciało w okresie zimowym?

Pielęgnacja skóry z AZS. Jak dbać o ciało w okresie zimowym?

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to podstępna dziedziczna choroba dermatologiczna. Najczęściej na pogorszenie jej stanu mają wpływ czynniki zewnętrzne, alergia pokarmowa, a nawet stresujące sytuacje. Jeśli cierpisz na AZS, sprawdź, na co zwracać większą uwagę podczas pielęgnacji skóry, szczególnie zimą. W końcu dbanie o skórę to podstawa w walce z chorobą.

Pielęgnacja skóry z AZS. Jak dbać o ciało w okresie zimowym?
Źródło zdjęć: © iStock.com | kadirkaplan

13.01.2020 | aktual.: 14.01.2020 16:04

W okresie jesienno-zimowym skóra obciążona atopowym zapaleniem zaczyna sprawiać coraz więcej kłopotów. Silne zaczerwienienia, uciążliwe swędzenie i wysuszenie w newralgicznych miejscach to typowe objawy zaostrzenia AZS. Jak zadbać o tak wrażliwą oraz delikatną skórę? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zimowe pogorszenie kondycji skóry z AZS

Jak się okazuje, nastanie chłodniejszych pór roku niestety wpływa na kondycję skóry dotkniętej AZS. Jesienią i zimą najczęściej przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, przez co skóra jeszcze bardziej się wysusza. Uporczywy świąd jest dowodem na to, że wystarczy zmiana temperatury otoczenia, aby AZS dało o sobie znać. Nie tylko suche powietrze wpływa na stan skóry, ponieważ drobinki kurzu również dokuczliwie oddziałują na osoby dotknięte AZS. Ubieranie się na "cebulkę" zimą jest dodatkowym czynnikiem szkodzącym w przypadku atopowego zapalenia skóry, ponieważ bardzo łatwo doprowadzić do przegrzania ciała, a to z kolei nieuchronnie wiąże się z nasileniem świądu.

Pielęgnacja skóry z AZS i jej podłoże

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu genetycznym i najczęściej wynika z pewnych zaburzeń ze strony układu immunologicznego oraz neurologicznego. W przypadku, gdy rodzice są alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka jest bardzo wysokie. Ujawnienie choroby uwarunkowane jest czynnikami środowiskowymi, ale często AZS pojawia się ok. 6 miesiąca życia, choć może już po kilku latach ustąpić i przejść w inny rodzaj alergii. Zazwyczaj jednak osoba dotknięta AZS musi borykać się z chorobą przez całe życie.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - czy możliwa jest remisja choroby?

Pielęgnacja skóry z AZS i podstawowe zasady

Co prawda AZS jest chorobą na całe życie, jednak jeśli zaczniesz przestrzegać kilku ważnych zasad, nawet nie odczujesz zmian dermatologicznych. O czym należy pamiętać? Poznaj najważniejsze kwestie:

  • zamiast kąpieli wybieraj prysznic – niezbyt ciepła woda użyta podczas codziennego prysznica jest znacznie korzystniejsza dla alergików niż kąpiele w gorącej wodzie. Po każdym umyciu stosuj dermokosmetyki;
  • wybieraj wyłącznie apteczne kosmetyki do pielęgnacji skóry dla AZS – produkty przeznaczone wyłącznie do AZS będą skuteczniejsze niż kosmetyki hipoalergiczne. W składzie pielęgnacyjnych produktów nie może być żadnych podrażniających detergentów;
  • pierz ubrania w proszku dla alergików – równie istotnym elementem w pielęgnacji skóry z AZS jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz zwrócenie większej uwagi na pranie. Delikatne płyny do prania i proszki muszą być atestowane, przeznaczone dla osób z AZS, ponieważ nie tylko zadbają o ubrania, ale zniwelują podrażnienie. Unikaj ubrań z wełną;
  • korzystaj z basenu z wodą ozonowaną/solankową – woda chlorowana nie sprzyja osobom z AZS, a przed każdą kąpielą w basenie należy zabezpieczyć skórę specjalnym kremem ochronnym;
  • nie przebywaj zbyt długo w pomieszczeniach klimatyzowanych, nadmiernie ogrzewanych lub miejscach, gdzie się pali. Każdy z tych czynników bezpośrednio wpływa na stan skóry z AZS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)