UrodaPielęgnacja stóp zimą - lekkim krokiem ku sandałom

Pielęgnacja stóp zimą - lekkim krokiem ku sandałom

Często wydaje się nam, że zadbane stopy i paznokcie to absolutny wymóg tylko w okresie letnim. To w końcu czas szpilek, klapek i sandałów. Zapominamy, niestety, o tym, że o tę część ciała wypada dbać nie tylko wtedy, gdy na dworze upał. Jakie są najczęstsze problemy związane z pielęgnacją stóp?

Pielęgnacja stóp zimą - lekkim krokiem ku sandałom
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

14.02.2011 | aktual.: 28.02.2012 15:24

Często wydaje się nam, że zadbane stopy i paznokcie to absolutny wymóg tylko w okresie letnim. To w końcu czas szpilek, klapek i sandałów. Zapominamy, niestety, o tym, że o tę część ciała wypada dbać nie tylko wtedy, gdy na dworze upał. Jakie są najczęstsze problemy związane z pielęgnacją stóp? Jak sobie z nimi poradzić, aby móc niebawem pokazać światu świetnie wypielęgnowane stopy?

Przesuszone, pękające pięty? Niezbyt estetycznie wyglądające, być może nawet wrastające paznokcie? W zimie nasze stopy nie wiele miały szans, aby „pooddychać”, a my nie miałyśmy wielkiej motywacji, aby systematycznie je pielęgnować. Teraz jest ostatni moment, aby przed wiosną doprowadzić nasze stopy do porządku. W większości przypadków dokonamy tego same w domu. Czasem jednak, jeśli wystąpią poważniejsze problemy niż wysuszone pięty, konieczna będzie wizyta, lub nawet seria wizyt, w wyspecjalizowanym salonie kosmetycznym.O jakich problemach mowa?

Grzybica

Często spotykaną chorobą jest grzybica stóp i paznokci. Objawia się złuszczaniem naskórka, zaczerwienieniem skóry, drobnymi pęcherzami, wysiękami, świądem. Może objąć przestrzenie międzypalcowe i całą powierzchnię stopy. W przypadku grzybicy paznokci płytki paznokciowe zmieniają zabarwienie na żółtoszare lub zielonkawe, stają się łamliwe. W takich przypadkach należy udać się do dermatologa, który zleci badanie mikologiczne i zapisze leki do miejscowego lub ogólnego stosowania.

Sposobem na uniknięcie tej choroby jest przestrzeganie ogólnych zasad higieny, noszenie przewiewnego obuwia z naturalnych surowców, używanie wyłącznie własnych ręczników. Miejscami, gdzie łatwo się tą chorobą zarazić, są baseny, gabinety odnowy biologicznej, wspólne prysznice - zaleca się tu noszenie klapek. Warto codziennie wieczorem moczyć stopy w wodzie z solą kąpielową lub miętą. Po moczeniu stopy należy bardzo dokładnie wycierać. Jeżeli jednak zauważymy jakieś zmiany (najpierw pojawiają się między palcami), najlepiej udać się czym prędzej do dermatologa.

Odciski i zrogowacenia naskórka

Powstają najczęściej w skutek noszenia niewygodnych lub ciasnych butów. Osoby, które mają tendencje do tworzenia się odcisków i nagniotków powinny wybrać się do gabinetu, w którym przeszkolony personel zajmie się tym problemem. W domowych pieleszach raczej nie próbujmy się go pozbyć, bo możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Po usunięciu nagniotków czy modzeli w gabinecie należy nosić odpowiednio dobrane ortezy - miejsce ucisku "odpocznie", a naskórek się zregeneruje.

Skutecznym zabiegiem zmiękczającym twardą skórę jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej (można też dodać odrobinę mydła i łyżkę oliwy). Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Następnie należy usunąć zrogowaciały naskórek za pomocą specjalnej tarki lub pumeksu. Na korzyść tarki przemawia fakt, iż łatwiej jest utrzymać ją w czystości, pumeks zaś szybko staje się siedliskiem grzybów.

Kiedy zrogowacenia zostaną usunięte, należy wetrzeć w stopy odpowiedni krem wykonując jednocześnie delikatny masaż. Przy pielęgnacji suchych stóp najlepiej sprawdzają się preparaty zawierające mocznik (doskonale nawilża, reguluje proces rogowacenia naskórka) i witaminę A (odżywia i regeneruje). Warto pamiętać, że stosowanie jedynie tłustych maści w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę stanu skóry, ponieważ skórze zabraknie nawilżenia. Po posmarowaniu stóp kremem warto założyć bawełniane skarpetki, co pozwoli wzmocnić efekt regeneracji skóry. Zabieg ten najlepiej wykonywać przed snem.

Wrastające paznokcie

Aby uniknąć wrastania paznokci, nie należy ich obcinać "na okrągło". Paznokcie u stóp najlepiej po wymoczeniu spiłować na prosto, nadając im kształt łopatki. Jeżeli nawet po wymoczeniu paznokcie są dość twarde należy użyć metalowego bądź szklanego pilniczka.

Haluksy

Powstawaniu tych zniekształceń sprzyjają wysokie obcasy i buty z wąskimi czubkami. Jeżeli więc zauważymy u siebie pierwsze zmiany, lub po prostu odczuwamy intensywny ból w miejscu gdzie haluksy się tworzą, najlepiej jak najszybciej zmienić obuwie na takie, które ma szeroki przód. Jeżeli nastąpiła już pewna deformacja, można powstrzymać jej powiększanie się przez codzienne masowanie kostki i naciąganie palca.

Pękająca i wysuszona skóra

Jeżeli mamy tendencje do pękania pięt, moczymy nogi przynajmniej raz w tygodniu w wodzie zagotowanej z garścią siemienia lnianego i obierkami z 3 dużych ziemniaków. Po wymoczeniu stóp ścieramy stwardniały naskórek pumeksem i smarujemy maścią linomag lub kremem z gliceryną. Zmiękczające i odprężające właściwości dla stóp ma też kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Raz w tygodniu, a gdy stopy tego potrzebują - częściej warto też wykonać peeling z papki przygotowanej z soli i oliwy z oliwek lub w wersji słodkiej z olejku migdałowego i cukru. Można też przygotować znakomity skrub do stóp z miodu i soli gruboziarnistej.

Opuchlizna

Aby uniknąć spuchniętych stóp, najlepiej posiedzieć trochę z nogami uniesionymi do góry, lub jeśli nie mamy na to czasu w ciągu dnia w nocy podkładajmy poduszkę pod nogi zamiast pod głowę. Nie wolno siadać z nogą na nodze.

Nieprzyjemny zapach

Wiele osób narzeka na nadmierną potliwość stóp. Może to być spowodowane noszeniem butów za ciasnych i ze sztucznych tworzyw. Zaleca się wtedy zmianę obuwia na wygodniejsze i z naturalnych surowców, częste zmienianie skarpet czy rajstop, stosowanie specjalnych zasypek, talku lub dezodorantów. Soda oczyszczona to także naturalny środek dezynfekujący - osoby mające problem z nadmiernym poceniem się stóp mogą ją bezpośrednio wsypać do butów, co sprawi, że nie będą się tak mocno pocić, ani wydzielać przykrego zapachu.

Domowa pielęgnacja, czyli etapy pedikiuru:

• Kąpiel stóp - do miseczki możemy wlać różnego rodzaju dodatki o działaniu zmiękczającym, antygrzybicznym, kojącym, odświeżającym, itp.
• Po kąpieli osuszamy stopy, usuwamy lakier, skracamy płytki paznokciowe.
• Odsuwamy skórki. Ewentualne zadziorki usuwamy cążkami.
• Wygładzamy pilnikiem wszelkie nierówności.
• Następnie usuwamy zrogowaciałą skórę pięt i podbicia stop - najlepiej to wykonać frezarką, możemy też posłużyć się specjalną tarką.
• Aplikujemy na skórę stóp pielęgnacyjny krem, wsmarowujemy go, wykonując jednocześnie masaż.
• Odtłuszczamy powierzchnie paznokci.
• Malujemy paznokcie bezbarwną odżywką lub lakierem podkładowym.
• Malujemy paznokcie wybranym kolorem lakieru.
• Utwardzamy lakierem topcoat.

Codzienne stosowanie kremów do stóp i preparatów dezodorujących, prawidłowy pedikiur, usuwanie zrogowaciałego naskórka, noszenie wygodnych butów z naturalnych materiałów to podstawowe zasady dbania o stopy. Powinnyśmy o tym pamiętać cały rok, a nie tylko w sezonie wiosenno-letnim.

(jj/ma)

pedicurestopypielęgnacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)