Pies liże cię po twarzy lub rękach? Oto co chce "powiedzieć"
Lizanie przez psa często odbierane jest przez nas jako przejaw sympatii. Jednak z naukowego punktu widzenia, takie zachowanie może być zupełnie innym komunikatem, który nasz zwierzak chce nam przekazać. Zobacz, co może oznaczać.
14.12.2024 | aktual.: 14.12.2024 16:34
Z pewnością każdy właściciel czworonożnego pupila nieraz został przez niego polizany. Zdarza się, że psy robią to regularnie. Okazuje się, że lizanie po rękach nie zawsze jest związane z okazywaniem uczuć. Dowiedz się, co pies chce nam wtedy przekazać.
Dlaczego pies liże ręce?
Ellen Furlong, profesorka psychologii i neurobiologii na Uniwersytecie Transylvania w Kentucky, cytowana przez "Wprost", wyjaśnia, na czym polega to zachowanie.
"Jeżeli pies, którego dobrze znasz, podchodzi do ciebie energicznie, liże twoją twarz lub ręce, a jego ciało jest rozluźnione i sprawia wrażenie radosnego, najprawdopodobniej jest to sposób na powitanie lub wyraz entuzjazmu" – wyjaśnia profesorka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowo Zachary Silver, profesor psychologii z Occidental College i kierownik Canine Intelligence Lab zauważa, że tutaj chodzi o nawiązywanie więzi.
"To próba stworzenia lub utrzymania bliskiej relacji" – tłumaczy Silver.
Lizanie może być jednak również wyznacznikiem hierarchii. Pies liżący człowieka komunikuje tym samym pewnego rodzaju podporządkowanie lub przynależność.
Innym wymienionym powodem może być też stworzenie dystansu, które dodatkowo przejawia się np. odwracaniem. Lizanie może być pewną formą złagodzenia stresu przez zwierzaka, który w tym czasie wydziela hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
Lizanie rąk, a smak
Lizanie przez psa to nie tylko komunikat, związany z więzią czy emocjami. Może oznaczać również to, że pupil zwyczajnie jest zainteresowany smakiem i zapachem naszego ciała. Dodatkowo gdy coś jemy, pies najczęściej liczy na poczęstunek.
"Lizanie jest wyrazem radości, ale też subtelną prośbą o podzielenie się jedzeniem" – mówi z kolei Alexandra Horowitz z Barnard College, cytowana przez "Wprost".
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.