Pies podnosi łapę? To "ostatnie ostrzeżenie"

Pies unosi przednią łapę w twojej obecności? Wbrew pozorom nie zawsze chodzi o przywitanie. Behawiorystka i trenerka psów Aleksandra Chrapkowska wyjaśnia, co to oznacza. Zwierzę w taki sposób przekazuje, że mierzy się z lękiem.

Wielu uważa, że pies podnosi łapę, bo chce nam ją podać. To błąd
Wielu uważa, że pies podnosi łapę, bo chce nam ją podać. To błąd
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Monika Swiniarska 07photo

Właściwe zrozumienie zachowań psa jest kluczowe dla budowania z nim silnej więzi. Kiedy potrafimy odczytać sygnały wysyłane przez czworonoga, możemy lepiej reagować na jego potrzeby oraz zapobiegać niepożądanym sytuacjom.

Psy, podobnie jak ludzie, komunikują się poprzez swoje ciało i mimikę. Obserwacja zachowań i gestów może być kluczowa w zrozumieniu ich emocji. Napięcie w ciele psa można dostrzec na pierwszy rzut oka. A co w sytuacji, kiedy pupil unosi przednią łapę?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz

Uniesiona przednia łapa u psa. Co oznacza?

Wyciąganie łapy ku górze to zachowanie, które wielu właścicieli psów może zauważyć na co dzień. Często jest interpretowane jako sposób na zwrócenie naszej uwagi. Jednak czasami może to być niepokojący sygnał, o którym opowiedziała na TikToku behawiorystka i trenerka psów Aleksandra Chrapkowska.

- U większości psów jest to po prostu objaw lęku. Co ważne, to zachowanie już jest całkiem wysoko na tzw. drabinie agresji. Jeżeli zostanie zignorowane, to kolejnym krokiem mogą być zachowania, które ludzie już uznają za agresywne - ostrzega.

Pies chce tym samym zasygnalizować, że nie czuje się pewnie i znajduje się w niekomfortowej sytuacji. Jak podkreśla Chrapkowska na nagraniu, może to być ostatnie ostrzeżenie.

- Tym gestem psy pokazują, że ich nerwy są już naprawdę na skraju wytrzymałości - dodaje.

Jednak aby dobrze zinterpretować zachowanie psa, należy wziąć pod uwagę język całego ciała, w tym ruchy uszu, ogona i oczu.

Sygnały świadczące o tym, że pies się boi:

  • Pierwszym objawem lęku jest chowanie się. Pies może próbować znaleźć schronienie w kącie pokoju lub pod meblem. To naturalna reakcja na stresującą sytuację.
  • Czasami zdarza się, że zwierzę głośno szczeka lub skomle. Te dźwięki mogą być wyrazem frustracji czy paniki w obliczu bodźca wywołującego lęk.
  • Zmieniona postawa ciała pupila. W obliczu niepokoju pies chowa ogon między nogami i unika kontaktu wzrokowego. U części czworonogów występuje ślinotok lub drżenie całego ciała.
  • Innym sygnałem są zmiany w jedzeniu. Pies, który odczuwa dyskomfort emocjonalny lub stres nagle straci apetyt i odmawia posiłków.
  • Nerwowe drapanie się i lizanie łap także mogą wskazywać na napięcie. Psy często wykonują te czynności jako sposób radzenia sobie ze stresem.

Aby pomóc psu przezwyciężyć lęk, kluczowe jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni. Zadbaj o to, aby miejsce, w którym zwierzę spędza najwięcej czasu, było dla niego jak najbardziej komfortowe.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
pieszwierzęemocje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)