Pies śpi w takiej pozycji? Dowiedz się, co to oznacza
Właściciele psów często śmieją się z pozycji, jakie przyjmują ich pupile w trakcie snu. Okazuje się jednak, że niosą one ze sobą znacznie głębsze znacznie. Jedna z nich sugeruje bowiem, że pies nie czuje się bezpiecznie.
Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, dlatego też tak wiele osób decyduje się na jego obecność w domu. Jak wiadomo, trzeba zadbać nie tylko o niego samego, ale także o jego ruch, ponieważ wraz z tym wiąże się to, czy pies ma dobry sen. Warto też wiedzieć, co oznaczają pozycje, które przyjmuje w jego trakcie.
Te pozycje oznaczają dobre samopoczucie psa
Kiedy pies czuje się bezpiecznie i dobrze w towarzystwie domowników najczęściej przyjmuje w trakcie snu te trzy pozycje: spanie na boku, na plecach oraz na brzuchu. Jeżeli zgłębić się w ich znaczenie, w każdej z tych pozycji pies nie skupia się na swojej ewentualnej obronie. Nie tylko śpi, ale także regeneruje się i nabiera siły na zabawę.
Jeśli chodzi o spanie na plecach, warto dodatkowo wiedzieć, że pies śpi w tej pozycji wtedy, kiedy musi się także nieco ochłodzić. Temperatura w pomieszczeniu jest dla niego wówczas za wysoka, a z pomocą tej pozycji w pewien sposób się "przewietrza".
Podobnie jest w przypadku spania na brzuchu. Pies ma zazwyczaj wtedy wyciągnięte łapy, co oznacza, że także się ochładza. Czuje ulgę, gdy brzuch dotyka zimnej podłogi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wtedy nie czuje się bezpiecznie
Jaka pozycja pokazuje, że pies nie czuje się bezpiecznie? Ta, w której jest skulony w kłębek. Chowa łapy i "zwija się", dzięki czemu chroni swoje narządy i utrzymuje przy tym odpowiednią temperaturę ciała. Wybiera ją najczęściej wtedy, kiedy czuje zagrożenie - prawdopodobnie czegoś się boi i w każdej chwili jest gotowy do reakcji bądź obrony.
Pamiętajmy również, że ilość snu danego psa zależy od jego wieku (a czasem także rasy). Szczenięta i psy starsze śpią zazwyczaj od 18 do nawet 20 godzin. Inaczej jest z psami młodszymi, które dopiero co wkroczyły w dorosłość. Te śpią od 12 do 14 godzin.
Zobacz także: Posmaruj tym meble. Zwierzęta nawet się nie zbliżą
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.