Trwa ładowanie...
ycipk-1gn4f4

Pigułka na PMS!

Pigułka z niezbędnymi dla organizmu nienasyconymi kwasami tłuszczowymi znacznie łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – wynika z brazylijskich badań, o których informuje pismo „Reproductive Health”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pigułka na PMS!
(Thinkstock)
ycipk-1gn4f4

Pigułka z niezbędnymi dla organizmu nienasyconymi kwasami tłuszczowymi znacznie łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – wynika z brazylijskich badań, o których informuje pismo „Reproductive Health”. Naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Pernambuco (w Brazylii) doszli do takich wniosków po przetestowaniu pigułki zawierającej 1 lub 2 gramy różnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w grupie 120 kobiet.

Po sześciu miesiącach terapii te z nich, które zażywały kwasy tłuszczowe miały znacznie łagodniejsze objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego w porównaniu z paniami zażywającymi placebo. Pigułka zawierająca 2 gramy tych związków dawała lepsze efekty.

- PMS może wywierać istotny negatywny wpływ na codzienną aktywność i jakość życia kobiet, nie mówiąc już o następstwach ekonomicznych związanych głównie z obniżeniem ich wydajności w pracy. Kapsułki z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi dają teraz wiele nadziei na skuteczną terapię – powiedział prowadzący badania Edilberto Rocha Filho. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) został po raz pierwszy opisany w 1931 r.

ycipk-1gn4f4

Jest to zestaw objawów fizycznych, psychicznych emocjonalnych, które zazwyczaj pojawiają się na 10-12 dni przed miesiączką i samoistnie mijają po wystąpieniu krwawienia. Zalicza się tu m.in. tkliwość piersi, bóle nóg, zmiany trądzikowe, zatrzymywanie wody w organizmie, wzdęcia, nadmierną drażliwość, nerwowość.

Szacuje się, że przynajmniej jeden objaw PMS występuje u 80-95 proc. kobiet w wieku rozrodczym, z czego 35 proc. ma objawy na tyle silne, że utrudniają im codzienną aktywność.

POLECAMY: PMS - KOBIECY KAPRYS?
* PMS ? Oto 10 sposobów na zwalczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego*

U ok. 3-15 proc. kobiet z PMS występuje poważna postać tego zaburzenia, określana jako przedmiesiączkowy zespół dysforyczny (PMDD - premenstrual dysphoric disorder). Objawia się ona stanami depresyjnymi, lękowymi, a nawet myślami samobójczymi, które mogą być tak nasilone, jak u chorych z dużą depresją, czy poważnymi zaburzeniami lękowymi. Wśród przyczyn PMS wymienia się m.in. wahania hormonalne, takie jak zbyt wysoki poziom prolaktyny lub nadmierną wrażliwość tkanek na jej działanie.

ycipk-1gn4f4

Prolaktyna jest hormonem, który pobudza wzrost gruczołach sutkowych u kobiet ciężarnych oraz laktację. Wcześniejsze badania sugerowały, że prostaglandyna E1, która powstaje z niezbędnych kwasów tłuszczowych obecnych w diecie może łagodzić biologiczne efekty działania prolaktyny i na tej drodze łagodzić PMS.

Dlatego naukowcy z Brazylii przetestowali wśród 120 kobiet kompozycję kilku niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas gammalinolenowy, oleinowy, linolenowy, które są w organizmie prekursorami prostaglandyn, w tym prostaglandyny E1.

Okazało się, że po sześciu miesiącach objawy PMS u kobiet stosujących 1 gram złagodniały o ok. jedną trzecią, a w grupie stosującej 2 gramy kwasów tłuszczowych redukcja była jeszcze większa. Terapii nie towarzyszyły silne działania niepożądane, nie zaobserwowano też zmian w poziomie cholesterolu i prolaktyny we krwi u kobiet, które zażywały kwasy tłuszczowe.

Zdaniem autorów, rodzi to nadzieję, że suplementy diety zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mogą być bezpiecznym sposobem terapii PMS. Dotychczas w leczeniu tego zaburzenia stosowano z różnym skutkiem antykoncepcyjne pigułki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, witaminy (np. B6, E i A), akupunkturę, blokery kanałów wapniowych.

ycipk-1gn4f4

POLECAMY: PMS - KOBIECY KAPRYS?
* PMS ? Oto 10 sposobów na zwalczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego*

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1gn4f4

ycipk-1gn4f4
ycipk-1gn4f4