FitnessPiłka BOSU: co to jest piłka BOSU i jak z nią trenować?

Piłka BOSU: co to jest piłka BOSU i jak z nią trenować?

Piłka BOSU: co to jest piłka BOSU i jak z nią trenować?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Artem Ermilov

21.11.2018 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

BOSU to jeden ze sprzętów gimnastycznych wykorzystywany do ćwiczenia równowagi, balansowania, a także ogólnego wzmocnienia ciała. Piłka BOSU powoli zyskuje popularność wśród bywalców siłowni i klubów fitnessu. Czym jest BOSU, jak ćwiczyć na tym przyrządzie i jakich korzyści się spodziewać po treningach?

Co to jest BOSU?

Nazwa BOSU to akronim pochodzący z angielskiego. Skrót został utworzony z wyrażenia BOth Side Up, które idealnie oddaje dwustronny charakter tego sprzętu. BOSU to połowa piłki do balansowania. BOSU łączy w sobie zalety stepu i piłki gimnastycznej.

Na BOSU można ćwiczyć zarówno ustawiając go do góry stroną wypukłą, a także płaską, stabilną i twardą częścią. BOSU można przyrównać do połówki piłki rehabilitacyjnej, która jest postawiona na twardej podstawie. Piłka BOSU to niewielki sprzęt, jej średnica wynosi średnio 60 cm, dlatego świetnie sprawdza się nie tylko w klubach fitnessu, ale także w warunkach domowych.

Piłka BOSU to pomysł Davida Wecka, który wprowadził ten sprzęt do fitnessu pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia. Premiera piłki BOSU w Polsce natomiast miała miejsce w grudniu 2004 roku podczas warszawskiej Konwencji Body Mind & Energia 2.

Piłka BOSU - jak ćwiczyć?

Piłka BOSU jest tak skonstruowana, że można ją wykorzystywać na różne sposoby. Można na niej stać, podskakiwać, siedzieć, leżeć, klęczeć czy biegać. Z jednej strony BOSU służy do wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych, a z drugiej pomaga trenować szybkość, elastyczność, siłę, koordynację, równowagę, zdolności kinestetyczne oraz zwinność.

Różnorodność kombinacji ćwiczeń, które można wykonywać z wykorzystaniem BOSU uzależniona jest jedynie od możliwości i pomysłowości samego ćwiczącego. Należy jedynie zapamiętać, że im szybciej wykonuje się dane ćwiczenie, tym jest ono trudniejsze. Aby urozmaicić ćwiczenia z BOSU można używać w treningach dodatkowych akcesoriów, takich jak hantle, ciężarki czy kettle.

Korzyści z ćwiczeń z piłką BOSU

Konstrukcja piłki BOSU sprawia, że podczas ćwiczeń wymagane jest stałe napięcie mięśni, koncentracja i skupienie. Dzięki temu wzmocnieniu podlegają nie tylko mięśnie obwodowe, ale także mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizację naszego ciała. Zaletą korzystania z BOSU jest także poprawa koordynacji ruchowej, refleksu, równowagi ciała i wytrzymałości.

Ćwiczenia z piłką BOSU przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, modelowanie sylwetki, a także pomagają w utrzymywaniu prawidłowej i wyprostowanej pozycji ciała. Treningi z piłką BOSU uelastyczniają kręgosłup i wzmacniają mięśnie, które do niego przylegają.

Piłka BOSU - przykładowe ćwiczenia

Możliwości treningowe z piłką BOSU są ogromne. Wśród popularnych ćwiczeń, można wymienić:

  • Przysiady z piłką BOSU - stań na wypukłej stronie BOSU i ręce wyciągnij przed siebie. Wykonaj przysiad, aż uda znajdą się w pozycji równoległej do podłoża i wróć do pozycji wyjściowej. Aby utrudnić ćwiczenie, piłkę może odwrócić na drugą stronę i dodatkowo obciążyć się hantlami.
  • Pompki na piłce BOSU - ułóż piłkę płaską stroną do góry, złap ją za krawędzie i przyjmij pozycję wyjściową do pompek. Klatka piersiowa powinna znajdować się tuż nad piłką, a brzuch musi być cały czas napięty. Ćwiczenie wykonuje się jak tradycyjne pompki.
  • Rowerek na piłce BOSU - połóż się na okrągłej stronie piłki, złącz ręce za głową, a łokcie wygnij do przodu. Nogi unieś pod kątem 45 stopni i wykonuj nimi ruchy symulujące jazdę na rowerze.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także