Blisko ludziPisemna matura międzynarodowa 2020 została odwołana z powodu pandemii koronawirusa

Pisemna matura międzynarodowa 2020 została odwołana z powodu pandemii koronawirusa

International Baccalaureate Organization, organizator pisemnej międzynarodowej matury, właśnie zdecydował, że egzamin w tym roku nie odbędzie się. Oceny zostaną wystawione w oparciu o te, które są przewidywane z przedmiotu oraz do tej pory przesłane materiały.

Pisemna matura międzynarodowa 2020 została odwołana z powodu pandemii koronawirusa
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Aleksandra Sokołowska

Do matury międzynarodowej przystępują uczniowie z klas, które realizują program International Baccalaureate (IB). W Polsce jest kilkaset osób z około 30 szkół, a sprawa dotyczy 50 tys. uczniów z całego świata.

W 2020 roku egzaminy pisemne na międzynarodowej maturze były zaplanowane od 30 kwietnia do 22 maja. W oświadczeniu wydanym przez International Baccalaureate Organization czytamy, że "uczniowie, ich dobro i ich rozwój w późniejszych etapach życia są naszymi priorytetami w obliczu tej niespotykanej pandemii".

Międzynarodowa matura. Egzaminy ustne odbędą się online

Oceny z przedmiotów egzaminacyjnych wybranych przez uczniów zostaną wystawione w oparciu o te przewidywane z przedmiotu oraz o przesłane do tej pory materiały. Egzaminy ustne z języków i przeprowadzone projekty badawcze uczniowie po części mają już za sobą. Pozostałe sprawdziany zostaną przeprowadzone online. O szczegółach IBO poinformuje szkoły prowadzące program 27 marca.

Czym jest międzynarodowa matura?

Dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy w wielu uczelniach na całym świecie. Jednak jego posiadanie nie zapewnia absolwentowi miejsca bez egzaminu w szkołach wyższych. Matura IB jest traktowana jako równorzędny egzamin z angielskimi A-level (m.in. w Oxfordzie, Cambridge) lub SAT (m.in. na MIT – Massachusetts Institute of Technology).

Międzynarodowa sesja maturalna trwa trzy tygodnie. Uczniowie zdają kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów. Obowiązkowe są język ojczysty, obcy i matematyka. Oprócz tego zdają egzamin z nauk społecznych (do wyboru: geografia, historia lub filozofia), przyrodniczych (biologia, chemia lub fizyka) i z przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w szkole.

Każda praca oceniana jest w skali od 1 do 7 punktów. Z sześciu części egzaminu uczeń może uzyskać maksymalnie 42 punkty. Można też uzyskać dodatkowe trzy punkty za esej z teorii wiedzy i pracę badawczą z wybranego przedmiotu – obie prace muszą być napisane po angielsku. Dodatkowo wszyscy uczniowie muszą przepracować 150 godzin na rzecz środowiska społecznego lub przyrodniczego. Aby zdać maturę IB, trzeba uzyskać minimum 24 punkty.

Program IB realizowany jest w Polsce od 1993 r. Jako pierwsze do programu przystąpiły warszawskie XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Sam system IB powstał w 1962 r. w Genewie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)