Pistacje - kalorie, właściwości, przepisy
Pistacje to zielone orzechy pełne luteiny, potasu i witaminy E. Dzięki temu ich spożywanie pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie organizmu. Pistacje są kaloryczne, ale dostarczają dużo energii. Można z nich robić desery oraz dania wytrawne.
19.09.2018 22:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Orzechy pistacjowe – właściwości
Pistacje to rodzaj orzechów o zielonkawej barwie. Są to jednak orzechy wyjątkowe, ponieważ zawierają karotenoidy – zeaksantynę i luteinę. To ich obecność sprawia, że pistacje pozytywnie wpływają na wzrok.
Poza tym pistacje są skarbnicą witamin i minerałów. Spożycie ich dostarcza organizmowi wapnia i fosforu, które są esencjonalne dla prawidłowej budowy kości. Zawarte w pistacjach miedź, żelazo i magnez wpływają z kolei pozytywnie na układ krwionośny, obniżają ryzyko wystąpienia zatorów, zawałów i nadciśnienia.
Ważną właściwością pistacji jest działanie antyoksydacyjne. Obecność między innymi witaminy E wpływa na redukcję wolnych rodników odpowiedzialnych za nieprawidłowe rozmnażanie komórek, a w konsekwencje powstawanie tkanek nowotworowych. Antyoksydanty, nazywane też przeciwutleniaczami są też swoistymi eliksirami młodości, ponieważ stymulują komórki do rozmnażania, a przez to przedłużenia młodości tkanek.
Pistacje ponadto są źródłem błonnika, białka oraz szeregu witamin: witaminy A, witaminy E oraz niemal wszystkich witamin z grupy B.
Ile kalorii mają pistacje?
Pistacje nie należą do produktów niskokalorycznych, co jednak nie oznacza, że należy ich unikać, stosując dietę odchudzającą.
Kaloryczność pistacji to 562 kcal na 100 g. To faktycznie dużo, jednak jedzone jako podwieczorek albo drugie śniadanie w niewielkich ilościach dają uczucie sytości i dodają energii. Dzięki temu nie ma kuszącej potrzeby podjadania między posiłkami. Poza tym zawarty w pistacjach błonnik wspomaga przemianę materii i zapobiega odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.
Najważniejsze jednak, aby pistacje jeść z umiarem, a przede wszystkim nie jako przekąskę między posiłkami, ale jeden z mniejszych posiłków. Za duża ilość spożywanych pistacji może doprowadzić do zwiększenia wagi, a nierzadko również zaparć ze względu na znaczną zawartość tłuszczu.
Przepisy z pistacjami
• Pistacjowo-morelowe trufle fit
Składniki:
- 100 g suszonych moreli,
- 150 g nerkowców,
- 50 g płatków migdałowych,
- 50 g pistacji (obranych),
- 1 łyżeczka oleju kokosowego.
Sposób wykonania: suszone morele przez godzinę moczyć w ciepłej wodzie, pistacje podprażyć na patelni i rozdrobnić. Kolejny krok to zblendowanie nerkowców, płatków migdałów, moreli i oleju kokosowego, można dodać łyżkę wody. Masę wstawić do lodówki na pół godziny. Formować kuleczki i obtaczać je w pistacjach. Przechowywać w lodówce.
• Risotto z pistacjami
Składniki:
- 100 g obranych pistacji,
- 20 g masła,
- 2 łyżki stołowe oliwy,
- 1 mała cebula,
- 200 g ryżu okrągłoziarnistego,
- pół szklanki białego wina wytrawnego,
- litr bulionu warzywnego,
- do mantecatury: 20 g masła i 30 g startego parmezanu.
Sposób wykonania: pistacje gotować 10 minut, potem obrać, trzecią część rozdrobnić. Cebulkę zsiekać i wrzucić do garnka z oliwą i masłem, po zeszkleniu dodać ryż i polewać winem, gdy zacznie przywierać. Po wchłonięciu wina dolewać powoli bulion. Ugotowany ryż ma być delikatnie al dente. Po zdjęciu z ognia dodać mantecaturę i posypać pistacjami.