Posiadasz przydomowy ogródek? Oto, co musisz wiedzieć o ogórkach gruntowych. Są bardzo wrażliwe na warunki cieplne, dlatego mogą być wysiewane dopiero, gdy temperatura gleby osiągnie 12 stopni Celsjusza, czyli zazwyczaj po 15 maja.
Gdzie sadzić ogórki i jak o nie dbać?
Miejsce uprawy musi być dobrze nasłonecznione. Jeśli chodzi o glebę, najlepsza będzie ta o odczynie obojętnym i bogata w próchnicę. Ogórki należy podlewać w godzinach porannych, szczególnie często w okresie od początku kwitnienia do końca zbiorów – te trwają mniej więcej od drugiej połowy lipca do końca września.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się kleszczy z własnego ogrodu? Oto kilka naturalnych, sprawdzonych sposobów
Uważaj na mozaikę ogórkową. Jak nie stracić wszystkich plonów?
Swojego ogródka z ogórkami doglądaj regularnie. Inaczej może umknąć ci moment rozprzestrzeniania się popularniej choroby wirusowej. Mozaika ogórkowa objawia się przede wszystkim żółto-zielonymi plamami na liściach. Zmienia się też ich struktura – liście marszczą się i kurczą, przez co proces fotosyntezy jest ograniczony.
W efekcie owoce są podatne na szkodniki, nie osiągają pełnych rozmiarów, natomiast skórki ogórków są twarde i gorzkie. Takie plony są prawdziwym rozczarowaniem.
Jak zaradzić takiemu problemowi? Obserwować i czym prędzej reagować. Zaatakowane chorobą pędy należy delikatnie usunąć i spalić. Ważne, by żadne soki nie dotknęły zdrowych roślin, ponieważ mozaika ogórkowa łatwo się rozprzestrzenia. Mogą też ją przenosić mszyce oraz mączliki szklarniowe.
Dołącz do naszej grupy na Facebooku - #Samodbałość. To miejsce, w którym będziemy informować na bieżąco o wywiadach i nowych historiach. Zachęcamy do dołączenia oraz zapraszania znajomych. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij je przez dziejesie.wp.pl