Widzisz takie plamy na liściach? To objaw groźnej choroby

Mozaika ogórka to choroba wirusowa
Mozaika ogórka to choroba wirusowa
Źródło zdjęć: © Getty Images | Yurii Demko

05.08.2024 14:49, aktual.: 05.08.2024 16:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbiorami ogórków gruntowych cieszymy się mniej więcej od połowy lipca do końca września. Ale jeśli zauważysz takie plamy na liściach oraz samych warzywach i nie zareagujesz odpowiednio szybko, możesz stracić plony. Jest to bowiem oznaka powszechnej choroby zwanej mozaiką ogórkową.

Posiadasz przydomowy ogródek? Oto, co musisz wiedzieć o ogórkach gruntowych. Są bardzo wrażliwe na warunki cieplne, dlatego mogą być wysiewane dopiero, gdy temperatura gleby osiągnie 12 stopni Celsjusza, czyli zazwyczaj po 15 maja.

Gdzie sadzić ogórki i jak o nie dbać?

Miejsce uprawy musi być dobrze nasłonecznione. Jeśli chodzi o glebę, najlepsza będzie ta o odczynie obojętnym i bogata w próchnicę. Ogórki należy podlewać w godzinach porannych, szczególnie często w okresie od początku kwitnienia do końca zbiorów – te trwają mniej więcej od drugiej połowy lipca do końca września.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uważaj na mozaikę ogórkową. Jak nie stracić wszystkich plonów?

Swojego ogródka z ogórkami doglądaj regularnie. Inaczej może umknąć ci moment rozprzestrzeniania się popularniej choroby wirusowej. Mozaika ogórkowa objawia się przede wszystkim żółto-zielonymi plamami na liściach. Zmienia się też ich struktura – liście marszczą się i kurczą, przez co proces fotosyntezy jest ograniczony.

W efekcie owoce są podatne na szkodniki, nie osiągają pełnych rozmiarów, natomiast skórki ogórków są twarde i gorzkie. Takie plony są prawdziwym rozczarowaniem.

Jak zaradzić takiemu problemowi? Obserwować i czym prędzej reagować. Zaatakowane chorobą pędy należy delikatnie usunąć i spalić. Ważne, by żadne soki nie dotknęły zdrowych roślin, ponieważ mozaika ogórkowa łatwo się rozprzestrzenia. Mogą też ją przenosić mszyce oraz mączliki szklarniowe.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku - #Samodbałość. To miejsce, w którym będziemy informować na bieżąco o wywiadach i nowych historiach. Zachęcamy do dołączenia oraz zapraszania znajomych. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij je przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)