Podziwiasz Tima Rotha, który jako charyzmatyczny dr Cal Lightman z serialu „Magia kłamstwa”, bezbłędnie rozszyfrowuje mijających się z prawdą przestępców? Teraz Ty, z mowy ciała swojego partnera, możesz odczytać małe oszustwa i trochę większe kłamstwa.
Podziwiasz Tima Rotha, który jako charyzmatyczny dr Cal Lightman z serialu „Magia kłamstwa”, bezbłędnie rozszyfrowuje mijających się z prawdą przestępców? Teraz Ty, z mowy ciała swojego partnera, możesz odczytać małe oszustwa i trochę większe kłamstwa.
Tekst: Zuzanna Menkes
1. On, siedząc na krześle, zakłada swoją nogę za nogę krzesła
- Kamuflaż to ciężka praca, więc kiedy facet stara się ukryć kłamstwo, jego ciało spina się – tłumaczy psycholog, specjalista od mowy ciała, Janine Driver. – Cała sylwetka jest usztywniona. Fakt, że zaplata nogę o nogę krzesła świadczy o tym, że podświadomie chce trzymać siebie samego w ryzach kłamstwa, a jednocześnie – szuka oparcia.
2. On wkłada ręce do kieszeni spodni
- Otwarte ręce to znak komfortu i spokoju. Kiedy twój partner kłamie, wówczas podświadomie ściska dłonie w pięści, albo stara się je schować – twierdzi Patti Wood, autorka poradnika o odczytywaniu języka ciała „Sygnały Sukcesu”. - Chowanie rąk z tyłu pleców, zaplatanie dłoni na piersiach, a nawet podświadome bawienie się telefonem komórkowym - to znak, że coś ukrywamy.
3. On nagle wzrusza jednym lub obydwoma ramionami
- Zwróć uwagę, czy Twój partner, np. wypowiadając słowa „Oczywiście, że z nią nie spałem!”, nagle nie wzrusza jednym ramieniem – sugeruje Janine Driver. – To jeden z najbardziej oczywistych gestów mowy ciała, który wskazuje mówienie nieprawdy. Z tej samej grupy są znaki takie jak nieświadome krzyżowanie palców podczas wypowiadania faktu, który chcemy ukryć lub delikatne kręcenie głową na „nie”, podczas wypowiadania zdania na „tak”. Podświadome zaprzeczenie to jawna oznaka kłamstwa.
4. On pociera nos wskazującym palcem
- Ten gest wykonują ludzie, na ogół unikający mówienia prawdy – podkreśla Patti Wood. – Kiedy kłamią, chcą ukryć ten fakt, dlatego dotykają palcem nosa, podczas gdy cała dłoń, nieświadomie, zakrywa usta. Ten gest oznacza: „Nie wierzę, że to powiedziałem” – twierdzi Wood. Istnieje także inne wytłumaczenie tego gestu. Paul Ekman w swojej książce „Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie” pisze o naukowcach z Chicago, którzy odkryli, że gdy kłamiemy, nasz organizm wydziela substancje chemiczne, powodujące podrażnienie tkanki wewnątrz nosa. Wzrasta także ciśnienie krwi i nos chwilowo się powiększa. Podwyższone ciśnienie krwi „wydyma” nos i powoduje, że nerwy w nosie zaczynają swędzieć, więc trzeba się ratować ich szybkim przetarciem.
5. On nagle pociera oko, mimo, że nie wpadł mu tam żaden pyłek
Allan Tease, w książce: „Język ciała. Jak czytać myśli ludzi z ich gestów” twierdzi, że pocieranie oka jest często drogą mózgu do blokowania kłamstwa albo też, po prostu, unikania patrzenia na osobę, która jest oszukiwana. Mężczyźni zwykle pocierają oczy lub odwracają wzrok, gdy mówią kłamstwa. U kobiet jest mniej prawdopodobne pocieranie oczu (makijaż!), używają za to bardziej subtelnego dotknięcia pod okiem.
6. On odwraca wzrok (nie dlatego, że zauważył coś ciekawego...)
Kłamca może udawać nagłe zainteresowanie czymś innym, mające na celu odwrócenie Twojej uwagi zarówno od jego oczu, jak i wypowiadanych słów. Kierowanie wzroku do góry w lewo to sposób na poruszenie ośrodka mózgu odpowiedzialnego za wyobraźnię. Każde kłamstwo wymaga użycia wyobraźni. Jeśli osoba nie potrafi kłamać, skieruje swój wzrok właśnie w tamtym kierunku w celu wymyślenia wygodnej dla niej odpowiedzi.
7. Nagle zaczyna uwierać go kołnierzyk
Na pewno słyszałaś powiedzenie "robi się coraz goręcej pod kołnierzem". Antropolog Desmond Morris wykazał, że kłamstwo często powoduje swędzenie w okolicy delikatnych tkanek i dlatego kłamiąca osoba musi się podrapać. Powiększone ciśnienie krwi, występujące w momencie mijania się z prawą powoduje pocenie się, a że duża ilość gruczołów potowych zlokalizowana jest właśnie w okolicach szyi i karku – tam właśnie odczuwamy nieprzyjemny świąd.
8. On chwyta się za ucho
Nie chodzi wcale o kultowy gest „ucho od śledzia” kasiarza Kwinto z filmu „Vabank”. Chwytanie się za ucho lub pocieranie go, to podświadomy gest oznaczający próbę blokowania słów, które się słyszy. Andy Collins w „Języku ciała gestów i zachowań” zauważa, że ten gest wykonują także osoby, które kłamstwo usłyszały i są jego świadome. W tym przypadku dotykanie ucha lub płatków usznych może być często znakiem, że dana osoba usłyszała wystarczająco dużo i jest tym zaniepokojona.
Tekst: Zuzanna Menkes