Pokój 10m2 dla dwójki dzieci? To możliwe!
W życiu każdej rodziny przychodzi czas na oddelegowanie malucha z sypialni rodziców do sąsiedniego pokoju. Kiedy na świat przychodzi rodzeństwo, musi się tam znaleźć miejsce również dla młodszego brata lub siostry. Czy da się urządzić pokój 10m2 dla dwójki dzieci? Udowadniamy, że takie rozwiązanie jest realne. Ci, którym się udało, inspirują stworzonymi przez siebie aranżacjami.
23.11.2018 | aktual.: 28.11.2018 11:58
Jak urządzić mały pokój dziecięcy?
W małym pokoju dziecięcym trzeba wykorzystać każdy centymetr sześcienny – również pod łóżkiem i nad drzwiami. Nie znaczy to jednak, że pomieszczenie musi być zabudowane od podłogi do sufitu. Przestrzeń może – i powinna – zostać przeznaczona również na strefę rekreacji. Im więcej uda się jej wygospodarować na 10m2, tym lepiej dla dzieci, które potrzebują miejsca do zabawy.
Na szczęście maksymalnemu wykorzystywaniu małego metrażu sprzyjają nowoczesne meble o lekkiej i pomysłowej konstrukcji. Należą do nich przede wszystkim łóżka piętrowe oraz wielofunkcyjne biurka.
Pokój 10m2 dla dwóch chłopców
W pokoju pokój 10m2 dla dwójki dzieci tej samej płci można pozwolić sobie na jednolitą aranżację. Dwa identyczne łóżka, szafki nocne i krzesła na kółkach sprawdzą się nie tylko w przypadku bliźniaków, ale wszystkich chłopców, których prócz więzów krwi łączy podobny gust. Wiek nie musi być barierą – wszak dla młodszego z rodzeństwa starszy stanowi prawdziwy wzór do naśladowania.
W pokoju chłopięcym o powierzchni 10m2 da się wykorzystać niemal każdy motyw zdobniczy, jeśli tylko meble i dodatki zostaną utrzymane w minimalistycznym stylu, który nie stwarza ryzyka, że we wnętrzu zapanuje chaos. Superbohaterowie, tajemnice morskich głębin, leśni przyjaciele, sport – to tylko przykładowe źródła inspiracji.
Na 10m2 trzeba jednak bardzo ostrożnie operować kolorem. Ciemne ściany potrafią błyskawicznie sprawić, że pokój dziecięcy wyda się jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. Nie zawsze jest to wada, bo zdarza się, że pomieszczenie, w którym znajdują się łóżka dla dzieci, pełni wyłącznie funkcję sypialni, gdzie półmrok pomaga zasnąć i stwarza nastrojowy klimat do opowiadania bajek na dobranoc.
Pokój 10m2 dla dwóch dziewczynek
W pokoju 10m2 dla dwóch dziewczynek do wykorzystania jest całe mnóstwo kreatywnych koncepcji, niekoniecznie z różem w roli głównej. Ogromny potencjał mają modne łóżka-domki, które wprowadzają do wnętrza bajkowy klimat, a co najważniejsze nie zajmują dużo miejsca. Występują w dwóch wariantach – jedno- i dwupoziomowym. Te drugie przypominają domki na drzewie, wprost wyjęte z dziecięcych marzeń. Górny poziom takich łóżek, z uwagi na to, że jest zabudowany dachem, a niekiedy również ściankami, nadaje się nie tylko dla starszej, ale również dla młodszej dziewczynki.
Na 10m2 bez trudu da się stworzyć wygodną przestrzeń dla dwóch małych dam w wieku niemowlęcym. Taki pokój nie potrzebuje urządzania wieloma meblami ani dodatkami. Za cały design może odpowiadać ściana, do której przysunięte są kołyski. Najlepiej pomalować ją na dwa kolory, by oznaczyć kącik dla jednej i drugiej dziewczynki. Warto posłużyć się uroczą dziewczęcą listwą dekoracyjną bądź tapetą – to sprawi, że pokój stanie się przytulny i finezyjnie przystrojony. Dobrym pomysłem jest też zawieszenie na ścianie drewnianych literek z inicjałami dziewczynek lub całymi imionami.
Pokój 10m2 dla dwójki dzieci – chłopca i dziewczynki
Trudno o większe wyzwanie aranżacyjne niż stworzenie pokoju 10m2 dla dwójki dzieci, które są różnej płci. Nie dość, że duże ograniczenie stanowi tutaj przestrzeń, to jeszcze trzeba się natrudzić, by pogodzić ze sobą dwa rozbieżne światy – dziewczęcy i chłopięcy. Można pójść na kompromis i wybrać neutralność. Jej królową jest zieleń, którą da się ograć tak, by trafiła w gust zarówno jednej, jak i drugiej pociechy.
Z pomocą w aranżacji małego pokoju dla rodzeństwa przychodzą także czerń i biel. Wbrew pozorom połączenie tych dwóch popularnych kolorów wcale nie jest ponure, a stanowi idealną bazę dla soczystych dodatków. W pokoju 10m2 dla dwójki dzieci świetnie sprawdzi się również szarość. Na jej tle łatwo wyodrębnić dwie strefy – dla dziewczynki i dla chłopca.