Pokój młodzieżowy dla chłopca – kolory ścian
W pokoju młodzieżowym dla chłopca kolory ścian mogą nadać kierunek całemu wystrojowi. Są jednak i takie, które dzięki swojej uniwersalności współgrają z każdym możliwym stylem we wnętrzarstwie. Nieograniczony potencjał mają biel i szarość. Te dwie barwy, śmiało przełamywane ciemnymi, a nawet neonowymi odcieniami, dominują w nowoczesnych aranżacjach.
Na jaki kolor pomalować pokój młodzieżowy dla chłopaka?
Pokój młodzieżowy jest przestrzenią, w której dobrze musi się czuć nastolatek i właśnie do niego powinien należeć wybór koloru ścian. Co jednak, jeśli chłopiec nie ma konkretnych preferencji, a rodzice nie potrafią się zdecydować? Z pomocą mogą przyjść najnowsze trendy, w których królują barwy o mało wyrazistych odcieniach. Takie idealnie sprawdzają się jako tło dla mebli i dodatków do pokoju chłopięcego.
Wybór najbezpieczniejszy, a jednocześnie otwierający furtkę do nieskończonej ilości kierunków aranżacyjnych, to klasyczna biel. Nie bez przyczyny stała się ona ulubionym kolorem zwolenników minimalistycznego stylu skandynawskiego – sprzyja utrzymaniu porządku i uzyskaniu wrażenia, że pomieszczenie ma większy metraż niż w rzeczywistości.
Do bieli pasuje każdy inny kolor, dlatego pokryte nią ściany w pokoju młodzieżowym są zaproszeniem do szaleństw z neonami: cytrynową żółcią, limonkową zielenią, krwistą czerwienią, soczystym pomarańczem. Abażur lampy, tapicerka fotela czy materiał zasłony – każdy element wyposażenia wnętrza może stać się dominującym akcentem na tle śnieżnobiałej ściany.
Ogromny potencjał mają także niepozorne odcienie szarości. Pokój dla chłopca w kolorze szarym dzięki dodatkom wcale nie musi być nudny, a nigdy nie wychodzi z mody. Można wciąż nadawać mu całkiem nowe oblicze, np. przez wymianę mebli wypoczynkowych na jaskrawe bądź pokrycie jednej ze ścian fototapetą. Żadna grafika na szarym tle nie wyda się przesadnie kolorowa ani zbyt dynamiczna.
Jasne kolory ścian w pokoju młodzieżowym dla chłopca
W pokoju młodzieżowym dla chłopca sprawdzają się też popularne pastele, które w odpowiedniej aranżacji bynajmniej nie budzą skojarzeń z typowo dziecięcym wystrojem. Błękit zestawiony z bielą i granatem nawiązuje do stylu marynistycznego, natomiast piaskowy odcień koloru żółtego jest nieodłącznym kompanem czerni, która może zostać wprowadzona do wystroju choćby przez pokrycie jednej ze ścian farbą tablicową. Niewątpliwą zaletą jasnych kolorów jest to, że optycznie poszerzają wnętrze.
Ciemne kolory ścian w pokoju młodzieżowym dla chłopca
Pokój młodzieżowy dla chłopca to pomieszczenie, w którym na sucho uchodzą wszelkie eksperymenty z kolorami. Jeśli tylko oryginalne ściany podobają się młodemu lokatorowi i nie będą nadmierne męczyć jego wzroku, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować je choćby na ciemno. Bardzo kreatywnie da się wykorzystać granat, który jest wprost stworzony do wykorzystania w aranżacjach inspirowanych kosmosem. Granatowa farba stanowi idealne tło do wymalowania lub naklejenia drobnych gwiazdek. Natomiast głęboki odcień koloru morskiego idealnie współgra z dodatkami w stylu retro (np. zegary wskazówkowe, metalowe lampy, stare odbiorniki radiowe), które – wbrew pozorom – bardzo dobrze wyglądają w pokoju młodzieżowym.
Jak pomalować pokój na dwa kolory?
Ciemny kolor nie powinien znaleźć się na wszystkich ścianach, w przeciwnym razie spłaszczy perspektywę i odbierze wnętrzu połowę przestrzeni. Intensywną barwę do pomalowania pokoju młodzieżowego dla chłopca najlepiej zestawiać z inną – o kilka odcieni jaśniejszą. By jednak zrobić to dobrze, należy pamiętać o kilku zasadach:
- krótsze ściany malujemy farbą ciemną, a dłuższe jasną,
- nie pokrywamy ciemnym kolorem sufitu,
- wybieramy barwy o identycznym nasyceniu,
- używamy taśmy malarskiej, by uzyskać estetyczne przejścia między kolorami.