Pokolenie Z mówi o zarobkach. Jaka pensja pozwala na godne życie?

Pokolenie Z mówi o zarobkach. Jaka pensja pozwala na godne życie?

Ile zarabiać, aby godnie żyć według "zetek"? - zdjęcie ilustracyjne
Ile zarabiać, aby godnie żyć według "zetek"? - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
11.04.2024 13:58, aktualizacja: 11.04.2024 14:28

"Zetki" to osoby, które jeszcze nie skończyły 30 lat. Do tego pokolenia należą nastolatkowie, studenci oraz najmłodsi pracownicy, którzy zaczynają budować swoją karierę. Ile powinny wynosić zarobki, aby "zetki" mogły wieść godne życie? Oto co zdradziły wyniki najnowszych badań.

Przyjmuje się, że do tzw. pokolenia Z należą osoby urodzone w latach 1995-2012. Jak wynika z badania Uniwersytetu SWPS oraz agencji They.pl, 58 proc. badanych jest się w stanie samodzielnie utrzymać jedynie z podjętej pracy zarobkowej. 72 proc. respondentów przyznało, że nadal otrzymuje pieniądze od rodziny.

W przypadku najmłodszej części tego pokolenia ta kwestia nie dziwi, ale co z blisko 30-letnimi "zetkami"? Podkreślmy, że w badaniu udział wzięło 2554 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pieniądze szczęścia nie dają, ale umożliwiają życie w spokoju

Choć praca dla przedstawicieli pokolenia Z nie jest najważniejsza, mają oni świadomość, że dobra pensja ułatwia codzienność. Ile dokładnie powinno się zarabiać, aby prowadzić spokojne życie?

40 proc. "zetek" podało kwotę powyżej 7,5 tys. zł brutto. Tylko o jeden punkt procentowy mniej, czyli 39 proc. stwierdziło, że do życia wystarcza miesięcznie powyżej 5 tys. brutto. Mniej niż 3,5 tys. zł brutto wystarcza zaledwie 6 proc. respondentom, z kolei za kwotą powyżej 10 tys. zł opowiedziało się 15 proc. badanych.

Już wiadomo, na co młodzi wydają pieniądze

W tym samym badaniu znalazły się również pytania dotyczące wydatków pokolenia Z. 77 proc. respondentów przyznało, że większość budżetu pochłania im rozrywka. 28 proc. natomiast stwierdziło, że najwięcej pieniędzy wydają na utrzymanie. Aż 57 proc. dodało, że odkłada fundusze na tzw. poduszkę finansową.

Respondenci nieźle sobie radzą z oszczędzaniem - 26 proc. zadeklarowało, że odkłada pieniądze "na wybrany cel długoterminowy" od ponad sześciu miesięcy. Taki sam odsetek badanych przyznało, że odkłada na cel krótkoterminowy.

7 proc. "zetek" inwestuje, a 3 proc. próbuje swoich sił na giełdzie. Kolejne 2 proc. to osoby inwestujące w kryptowaluty. Co ciekawe, również 2 proc. respondentów odkłada środki na emeryturę.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta