Polkom brakuje mężczyzn

Kobiety stanowią ponad połowę ludności Polski (52,1 proc.), ale wśród osób w średnim wieku coraz bardziej odczuwalny jest niedobór mężczyzn – wynika z najnowszego raportu o stanie ludności Polski Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Polkom brakuje mężczyzn
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Kobiety stanowią ponad połowę ludności Polski (52,1 proc.), ale wśród osób w średnim wieku coraz bardziej odczuwalny jest niedobór mężczyzn – wynika z najnowszego raportu o stanie ludności Polski Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet, ale wraz z wiekiem paniom ubywa męskich rówieśników. Najbardziej ujawnia się to w grupie osób między 45. a 49. rokiem życia, natomiast w starszym wieku niedobór mężczyzn gwałtownie się powiększa.

W wieku 65 lat i starszym na 100 mężczyzn przypada już 165 kobiet. Wśród osób najstarszych po 85. roku życia na 100 mężczyzn przypada aż 277 kobiet, które w tym wieku stanowią 73,5 proc. ogółu ludności naszego kraju.

Mężczyźni przeważają jedynie wśród noworodków. W 2010 r. stanowili oni prawie 52 proc. wszystkich dzieci, które przyszły na świat. W kolejnych latach życia ta niewielka przewaga zanika, a w wieku średnim zaczynają przeważać kobiety.

Powodem jest nadumieralność męskiej populacji. Choć przeciętna oczekiwana długość życia obu płci systematycznie się wydłuża, to w naszym kraju wciąż utrzymuje się dość duża różnica pod tym względem między kobietami a mężczyznami.

Chłopcy, którzy urodzili się w 2010 r., przeciętnie będą żyli o 8,5 roku krócej niż dziewczynki z tego samego rocznika. Nawet mężczyźni w wieku 60 lat będą żyli średnio o 5,2 roku krócej aniżeli kobiety w tym samym wieku. Największa różnica w długości życia kobiet i mężczyzn - sięgająca aż 9,7 roku - występuje w woj. lubelskim. Najmniejsza jest w woj. opolskim, gdzie nie przekracza 7,5 roku.

„Problem znacznie krótszego trwania życia mężczyzn wydaje się być wciąż jeszcze niedostatecznie dostrzegany przez programy polityki zdrowotnej” – stwierdzają autorzy raportu, któremu przewodził prof. Bogdan Wojtyniak.

Mężczyźni umierają w naszym kraju częściej we wszystkich grupach wiekowych. Wśród ludzi młodych do 34. roku życia umierają oni aż czterokrotnie częściej niż kobiety. Pod tym względem wypadamy gorzej nawet w porównaniu do przeciętnej umieralności w Unii Europejskiej. Kobiety ponadto dłużej cieszą się dobrym zdrowiem. Średnio do 62,2 lat nie cierpią na poważne choroby przewlekłe i są nadal w pełni sprawne. Mężczyźni statystycznie zaczynają chorować po przekroczeniu 58,5 lat.

W innych krajach europejskich na ogół nie ma aż tak dużej różnicy wieku między obu płciami. Z danych, jakie PAP uzyskała od dr. Diego Vanuzzo z Centrum Kardiologicznego w Udine we Włoszech, wynika, że w Unii Europejskiej kobiety żyją średnio o 6 lat dłużej niż mężczyźni. W Islandii, Szwecji i Holandii ta różnica nie przekracza 3-4 lat. Najgorzej jest na Litwie, gdzie kobiety żyją ponad 11 lat dłużej niż panowie.

Włoski uczony twierdzi, że w niektórych krajach, na przykład we Włoszech, różnica w przeciętnej długości życia między obu płciami zaczyna ostatnio się skracać, bo coraz więcej kobiet pali papierosy i zbyt często sięga po alkohol.

Autorzy raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego twierdzą, że od 2009 r. znowu zwiększyło się tempo spadku umieralności zarówno Polek, jak i Polaków. Jeśli się ono utrzyma, to średni poziom umieralności w krajach UE polskie kobiety osiągną w 2016 r. Mężczyznom może się to udać 10 lat później.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
długość życiazwiązkiumieralność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)