Żyć lepiejPołóż obok doniczki. Tak odratujesz każdego storczyka

Połóż obok doniczki. Tak odratujesz każdego storczyka

Dla niektórych uprawa storczyków jest banalnie prosta. Z kolei dla innych to prawdziwa "czarna magia". Istnieje jednak kilka prostych wskazówek, które mogą sprawić, że nawet najmniej doświadczeni ogrodnicy, będą mogli zachwycać się ich kwiatami.

Storczyki
Storczyki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PŻm

Storczyki są bardzo popularnymi kwiatami w polskich domach. Zwykle zdobią parapety lub są wręczane jako prezenty na różne okazje. Pomimo ogólnego przekonania o ich łatwej pielęgnacji, na tle innych roślin, uprawa tych kwiatów może być wymagająca. Jesień to szczególnie trudny okres dla storczyków, gdzie nietrudno popełnić poważny błąd.

Masz w domu storczyki? Jesienią o tym nie zapomnij

Jesień to czas, w którym warto zadbać o przygotowanie roślin do zimy, stosując tzw. okres przejściowy, mający na celu hartowanie storczyków. W tym celu nie zaszkodzi wieczorami otworzyć okno, aby przyzwyczaić storczyki do stopniowo zmieniającej się temperatury. Chłodne powietrze pobudza rośliny do kwitnienia i wypuszczania nowych pędów. Należy unikać jednak przeciągów, które storczyki bardzo źle znoszą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pielęgnacja orchidei. Domowe nawozy na piękne storczyki

Storczyków, które stoją na parapetach, również powinny zwrócić naszą szczególną uwagę. Gorące i suche powietrze w pobliżu kaloryferów jest dla nich szkodliwe. Lepiej jest odsunąć je w miejsce, które nie będzie bezpośrednio narażone na ciepło z grzejników.

Trwa głosowanie w plebiscycie #Wszechmocne. Kliknij w baner poniżej, by oddać głos na swoją Wszechmocną!

Zadbaj o storczyki

W okresie jesienno-zimowym warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. Nie tylko storczyki, ale także domownicy skorzystają z tego. Można użyć specjalnych nawilżaczy powietrza lub położyć mokry ręcznik na kaloryferze, który będzie parował. Regularne spryskiwanie kwiatów lub ustawienie doniczek na mokrym keramzycie również przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jesienią należy zmniejszyć ilość nawozu dostarczanego storczykom, a zimą, od grudnia do marca, całkowicie z niego zrezygnować, gdyż rośliny wchodzą w okres uśpienia. W tym czasie składniki odżywcze nie są pobierane w dużych ilościach, a ich nadmiar gromadzi się w korzeniach.

Storczyki podlewamy raz w tygodniu, a także zraszamy, aby zapobiec wysychaniu. Innym sposobem jest kąpiel rośliny – storczyki można na pół godziny wyciągać z doniczki i zanurzać w misce z wodą. Jeżeli korzenie rośliny zmieniają kolor na szary, oznacza to, że potrzebują więcej wilgoci.

Zapraszamy do dołączenia do grupy na FB - #Samodbałość. Tam na bieżąco informujemy o wywiadach i nowych historiach. Dołącz do nas i zaproś znajomych. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
storczykuprawa storczykówstorczyk w domu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)