Pomogą ofiarom przemocy seksualnej. To będzie pierwsze takie miejsce w Polsce
Fundacja Feminoteka podzieliła się za pośrednictwem Facebooka ważną informacją. Organizacji udało się znaleźć miejsce, gdzie powstanie centrum pomocy dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. "Stworzymy tu pilotaż placówki" - podkreśla prezeska fundacji.
16.01.2023 | aktual.: 16.01.2023 18:22
Fundacja Feminoteka udostępniła w sieci obiecujące informacje. Działaczki tej organizacji działającej na rzecz kobiet znalazły miejsce, gdzie już wkrótce powstanie pierwsze w Polsce centrum pomocy dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. To ważne przedsięwzięcie, które, jak ma nadzieję prezeska Feminoteki, zapoczątkuje powstawanie podobnych miejsc na terenie całego kraju.
Zobacz też: Margaret powiedziała, że została zgwałcona. Komentarze internautów ujawniają przerażający mechanizm [OPINIA]
"Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach mamy klucze"
Joanna Piotrowska nie kryje radości, że etap poszukiwania miejsca, gdzie powstanie centrum pomocy, zakończył się sukcesem. Przed osobami współpracującymi z Fundacją Feminoteka pozostały ostatnie formalności, remont i przystosowanie pomieszczeń do tego, jaką będą pełnić funkcję.
- Będą tu dyżury specjalistek. Zamysł jest taki, żeby kobieta, która doświadczyła gwałtu, nie musiała chodzić po różnych punktach, tylko mogła przyjść w jedno miejsce, w którym dostaje pełną pomoc. To do niej przyjdzie pracownica społeczna, a nie ona będzie szła do ośrodka. To tu, do niej, przyjdzie policjantka, a nie ona będzie szła na policję. To tu przyjdzie lekarka, a nie ona będzie szukać gabinetu i życzliwej osoby - tłumaczy prezeska, Joanna Piotrowska.
Działaczka ma nadzieję, że stworzenie tego miejsca zapoczątkuje akcję w całej Polsce. Jak podkreśla we wpisie na oficjalnej facebookowej stronie fundacji, marzeniem jest, aby takie centrum znalazło się w każdym powiecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jesteśmy po to, by pomóc"
Oprócz powstania centrum, do którego po całościową pomoc oraz wsparcie będą mogły się zgłosić osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej, Feminoteka pragnie swoimi działaniami osiągnąć coś jeszcze.
- Chcemy też oswoić społeczeństwo ze słowem "gwałt", żeby kobiety nie bały się, nie wstydziły się go używać, nazywać to, co się stało - podkreśla Joanna Piotrowska.
Z informacji na wspomnianej stronie Fundacji dowiemy się, że polskie centrum powstaje na wzór Rape Crisis Centre, od lat działającego w Wielkiej Brytanii. Polski ośrodek pomocy prawdopodobnie zacznie swoją działalność już w marcu 2023 roku.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl