Trwa ładowanie...

Tak szczera jeszcze nie była. Emily Ratajkowski mówi o przemocy seksualnej

Emily Ratajkowski jest autorką książki "Moje ciało". Modelka w rozmowie z magazynem "Wysokie Obcasy" opowiada, z czym zmierzyła się podczas pracy m.in. na planie pamiętnego teledysku. Gwiazda sięgnęła pamięcią do trudnych przeżyć i przemocy, jakiej doświadczyła ze strony mężczyzn.

Share
Emily Ratajkowski w szczerym wywiadzie opowiedziała o trudnych doświadczeniach Emily Ratajkowski w szczerym wywiadzie opowiedziała o trudnych doświadczeniach Źródło: Getty Images, fot: 2022 Axelle/Bauer-Griffin
d4hw9xw

Emily Ratajkowski jest rozpoznawalna na całym świecie. Pierwsze kroki w modelingu stawiała już jako 14-latka. Jej kariera nabrała tempa po tym, jak wystąpiła w teledysku "Blurred Lines" w 2013 roku. Dziś bez ogródek mówi, że wielokrotnie była wykorzystywana przez mężczyzn. Swoją historię postanowiła przedstawić w książce. Pojawiają się w niej sytuacje, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

"Wstyd to była moja pierwsza reakcja"

W rozmowie z Pauliną Reiter światowej sławy modelka przyznała, że pierwszy raz została zgwałcona, gdy miała zaledwie 14 lat. Jej ówczesny partner był kilka lat starszy i wymuszał na Emily zbliżenia. Ratajkowski długo nie potrafiła nazwać tej tragedii po imieniu przez to, jakie uczucia jej towarzyszyły.

d4hw9xw

- Te doświadczenia były dla mnie bardzo zawstydzające. Wstyd to była moja pierwsza reakcja, a więc pierwsza myśl, która z nią przyszła, była taka, by to odsunąć, zasłonić, nie patrzeć na to, nie przyglądać się temu, nie myśleć o tym. Myślałam też, że to moja wina, że to ze mną jest coś nie tak - wyznała.

Niestety to niejedyny raz, gdy zmierzyła się z traumatycznym przejściem. Z "Mojego ciała" czytelnik dowiaduje się m.in. o tym, jak Emily potraktował nauczyciel w szkole. Pedagog "strzelał" z jej ramiączek od biustonosza.

Kolejnym razem doświadczyła przemocy ze strony mężczyzny podczas współpracy z Jonathanem Lederem. Fotograf odurzył modelkę alkoholem, spenetrował palcami i lata później, bez wiedzy i zgody Ratajkowski, udostępnił wykonane wówczas zdjęcia.

Po roli w teledysku stała się "obiektem pożądania"

Podczas produkcji wspomnianego "Blurred Lines" do utworu Robina Thicke’a, Pharrella i T.I.-a również doszło do karalnych czynów. Ratajkowski wspomniała, że nie tak wyobrażała sobie początki pracy w branży. Będący pod wpływem alkoholu Thicke złapał młodziutką modelkę za piersi. Zszokowana Emily nie sądziła, że kiedykolwiek przytrafi się jej coś podobnego.

d4hw9xw

Późniejsza nagonka na teledysk sprawiła, że Ratajkowski znalazła się w centrum uwagi. Młoda kobieta starała się wyprzeć fakt, że produkcja nie miała nic wspólnego z wzajemnym szacunkiem, a podczas pracy na planie w ogóle nie czuła się komfortowo. Przypomnijmy, że nagranie prezentuje ubranych mężczyzn i tańczące, praktycznie nagie kobiety.

"Ci mężczyźni uważali, że mają prawo do mojego ciała"

Przemoc, której doznała Ratajkowski ze strony mężczyzn sprawiła, że modelka miała ogromne problemy z samoakceptacją. Gdy zdała sobie sprawę, przez co przeszła, czuła, że została potraktowana przedmiotowo.

- Doświadczyłam tego ze strony mężczyzn, którzy uważali, że mają prawo do mojego ciała. Ja tymczasem przez wiele lat czułam się odłączona od własnego ciała, jakby nie było moje. W jakimś sensie akceptowałam to, że jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto ma ochotę po nie sięgnąć. Nie chroniłam swojego ciała w takich sytuacjach, bo wydawało mi się, że tak już musi być, taki po prostu jest świat - wspomniała w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów".

d4hw9xw

Pisanie książki "Moje ciało" pomogło autorce zrozumieć, przez co przeszła. Z pewnością zadanie nie było proste - modelka musiała sięgnąć pamięcią do traumatycznych przeżyć.

- W książce staram się zrozumieć te momenty, kiedy ktoś przywłaszcza sobie twoje ciało, kiedy oddajesz swoje ciało w posiadanie komuś tak łatwo - wyznała swojej rozmówczyni.

Zuzanna Sierzputowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

"Wielokrotnie nie potrafiłam się przeciwstawić". Olga Bołądź o seksizmie w branży filmowej

d4hw9xw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4hw9xw
d4hw9xw