Pomysły na dom dwurodzinny – wygodne i oszczędne rozwiązanie
Dom dwurodzinny jest cenionym rozwiązaniem wśród osób, które chcą zamieszkać z rodzicami lub wynająć jedno z lokum. Jaki projekt domu wybrać, by cieszyć się odpowiednią powierzchnią i funkcjonalnie rozplanowanymi wnętrzami?
Mieszkanie z rodzicami lub najbliższą rodziną
Możesz zdecydować się na projekt, który będzie dzielił wnętrza na poszczególne lokale, a przy tym pozostawi jakąś część wspólną, np. w postaci salonu, piwnicy lub kotłowni. Planując budowę domu dwupokoleniowego, możesz wybrać projekt, który da domownikom poczucie niezależności i prywatności, a przy tym da przestrzeń, na której będzie można wspólnie spędzać czas. Jeśli w domu mają zamieszkać osoby starsze lub niepełnosprawne, najlepiej umieścić je na parterze, gdzie będą miały zapewnione wygodniejsze i bezpieczniejsze warunki. Jeśli jednak odrębne lokum ma być przeznaczone dla dorastających dzieci, można odpowiednio zagospodarować piętro lub poddasze.
O ile planujesz dopiero w dalszej przyszłości podzielić dom na 2 części, by dorosłe dziecko mogło zamieszkać na swoim, przemyśl zakup projekt domu jednorodzinnego z możliwością podziału. Tym samym już na etapie budowy domu uwzględnione będą rozwiązania instalacyjne, które zapewnią rozłączność mediów w obu miejscach.
Dom dwurodzinny – czy musi być trudny w realizacji?
W żadnym wypadku, projekty domów dwurodzinnych często mają uwzględniony podział lokali w centrum budynku. Jest to rozwiązanie które nieznacznie wpływa na koszty budowy, a pozwala skutecznie zapewnić izolację akustyczną w obu miejscach. Rozkład pomieszczeń, w tym kuchni i łazienki, może być lustrzany i symetryczny. Tym samym dostępne będą dwa lokale o tej samej powierzchni. Jeśli jednak jeden z elementów będzie wykorzystywany przez mniejszą liczbę osób, można pokusić się o niesymetryczny podział, który dopasowany będzie do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Dom dwurodzinny może być piękny!
Jedna, spójna bryła, która symetrycznie rozkłada wszystkie elementy może prezentować się naprawdę zachwycająco. Projekt domu dwurodzinnego może dodatkowo zakładać budowę dwóch osobnych garaży wpisanych w bryłę budynku, które będą rozstawione osobno dla każdego z lokali. Można również przemyśleć opcję z jednym garażem, ale dwustanowiskowym. Zwróć również uwagę na rozstaw drzwi wejściowych i balkonów – nie powinny one znajdować się zbyt blisko siebie, by zapewnić wszystkim należytą prywatność.
Parterowy czy z poddaszem, czyli co dwa wejścia to nie jedno
Domy dwurodzinne parterowe z pewnością odnajdą się na obszernych działkach. W przypadku liczniejszych rodzin, lepszym wyborem mogą okazać się domy z poddaszem użytkowym. Natomiast w przypadku wąskiej lub niewymiarowej działki, warto sięgać po projekty wielokondygnacyjne, które mają zaplanowane garaże z jednej strony. Pozwala to zmniejszyć liczbę podjazdów i lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Dodatkowo ustawienie garażu od strony ulicy może wiązać się z krótszym podjazdem i większą powierzchnią ogrodową.