Posłanka KO o aborcji. Zadziwiła osobistym wyznaniem

Posłanka KO o aborcji. Zadziwiła osobistym wyznaniem

Marta Wcisło jest polityczką PO
Marta Wcisło jest polityczką PO
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki
04.12.2023 09:20, aktualizacja: 04.12.2023 10:36

Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej, zabrała głos na temat prawa do aborcji. Zdobyła się przy okazji na osobiste wyznanie, w którym zdradziła prawdę o swoich przekonaniach.

Zapytana o temat prawa aborcyjnego Marta Wcisło, posłanka Platformy Obywatelskiej, odpowiedziała jednoznacznie. - Jestem osobą wierzącą i dla każdej osoby wierzącej aborcja nie jest problemem, bo żadna katoliczka nie dokona aborcji - powiedziała polityczka koalicji rządzącej w rozmowie z "Super Expressem".

Dodała jednak, że "jesteśmy państwem świeckim". Jak czytamy w "SE", Wcisło podkreśliła, że "nie ma prawa jako polityk nakazać danej osobie, że ma urodzić chore niepełnosprawne dziecko". - To jest jej wybór, kwestia jej decyzji, a właściwie pary - mówiła parlamentarzystka. - Sama bym nie dokonała aborcji, ale nie chce nikomu wskazywać wyboru, żaden polityk i żaden prokurator nie powinien tego robić - dodała.

Aborcja do 12. tygodnia ciąży? Koalicja jest podzielona

Zliberalizowanie prawa aborcyjnego i wprowadzenie bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia było jednym z postulatów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Temat nie został jednak wpisany do umowy koalicyjnej i wywołał sprzeciw części posłów i posłanek Trzeciej Drogi. Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden z liderów Trzeciej Drogi, podkreślał, że "aborcja do dwunastego tygodnia ciąży nie będzie przedmiotem umowy koalicyjnej, a ewentualny projekt ustawy w tej sprawie może nie uzyskać większości w Sejmie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Również niektórzy politycy ugrupowania Polska2050 podkreślają, że nie zagłosowaliby za projektem ustawy wprowadzającej prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży. - Nie poprę liberalizacji aborcji do 12. tygodnia. Jestem ojcem piątki dzieci i uważam, że moją rolą, jako ojca, jest ochrona dzieci - powiedział dziennikarzom OKO.press poseł Jacek Tomczak.

Obecne przepisy prawa aborcyjnego zezwalają na jej przeprowadzenie w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, a także gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (takiego jak na przykład gwałt lub kazirodztwo).

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (131)
Zobacz także