Postaw na parapecie. Zapomnisz o wilgoci na oknach

W okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym, wiele osób zmaga się z uporczywym problemem zaparowanych okien. Wówczas na naszych oknach zbiera się nadmierna ilość wilgoci, spowodowana zbyt dużą różnicą między temperaturą w mieszkaniu a temperaturą powietrza na zewnątrz. Jak poradzić sobie z wilgocią na oknach?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierna wilgoć na oknach to nie tylko problem natury estetycznej.
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierna wilgoć na oknach to nie tylko problem natury estetycznej.
Źródło zdjęć: © Getty Images

Jak pozbyć się wilgoci na oknach?

Pozbycie się wilgoci z okien w okresie grzewczym to nie lada wyzwanie. Na szczęście usunięcie nadmiaru wody jest możliwe przy wykorzystaniu domowych sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie sody oczyszczonej lub soli, które mają właściwości pochłaniające wilgoć. Wystarczy, że wsypiemy je do miseczki, przykryjemy gazą i ustawimy na parapecie okna. Produkty te będą następnie wchłaniać wilgoć. Musimy jednak pamiętać, że gdy soda lub sól zamienią się w bryłki, to czas na ich wymianę. 

Podobny rezultat uzyskamy, wykorzystując ryż. Ryż również ma naturalne właściwości higroskopijne, dlatego będzie on skutecznie pochłaniał wilgoć z pomieszczenia. Zaskakujące rezultaty otrzymasz także przy wykorzystaniu żwirku dla kota. Wystarczy, że wsypiesz żwirek do pojemnika i postawisz go na parapecie. W tym przypadku również trzeba pamiętać, by wymieniać go wtedy, gdy zrobi się wilgotny.

Wilgoć na oknach - jak zapobiec?

Wilgoci na oknach w sezonie grzewczym możemy również skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby przynajmniej raz dziennie porządnie wywietrzyć pomieszczenie. W sezonie grzewczym nie powinno się także wieszać prania na kaloryferach. Parujące materiały mogą bowiem pogłębić problem wilgoci na oknach. Co więcej, nie możemy dopuścić do przegrzania ani wychłodzenia pomieszczenia. Najlepiej będzie utrzymywać temperaturę w mieszkaniu na stałym poziomie, ok. 18-21 stopni Celsjusza. 

Jeżeli pomimo prób, nadal trudno jest nam pozbyć się wilgoci na oknach, wówczas warto zainwestować w osuszacz powietrza, który odciągnie z powietrza nadmierną ilość wody. 

Wilgoć na oknach może być groźna dla zdrowia

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierna wilgoć na oknach to nie tylko problem natury estetycznej. Mianowicie może mieć ona negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Nadmierna wilgoć na oknach może spowodować pojawienie się pleśni w naszym mieszkaniu, co może przyczynić się do m.in. nadmiernego zmęczenia, przewlekłych bólów głowy, alergii czy nawet chorób dróg oddechowych. 

Zaparowane szyby w domu. Proste i skuteczne sposoby, aby pozbyć się problemu

Źródło artykułu:WP Kobieta
mieszkaniedomowe sposobywilgoć w domu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)