Powstał skuteczny krem przeciwsłoneczny z rybich ości
Portugalscy naukowcy opracowali formułę kremu do opalania na bazie rybich ości. Preparat skutecznie hamuje wszystkie zakresy promieniowania ultrafioletowego.
22.07.2014 | aktual.: 23.07.2014 08:55
Portugalscy naukowcy opracowali formułę kremu do opalania na bazie rybich ości. Preparat skutecznie hamuje wszystkie zakresy promieniowania ultrafioletowego.
Nowy krem przeciwsłoneczny został opracowany przez zespół uczonych z Wydziału Biotechnologii Portugalskiego Katolickiego Uniwersytetu w Porto. Koordynatorka badań dr Manuela Pintado ujawniła, że wynalazek jest owocem prac nad zastosowaniem ości suszonego dorsza, ryby niezwykle popularnej w portugalskiej kuchni.
"Pierwsze prace podjęte zostały już w 2010 r. W ich trakcie próbowaliśmy wykazać, że tysiące ton ości z suszonego dorsza wyrzucanych co roku w Portugalii mogą znaleźć wykorzystanie zarówno w medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym" - stwierdziła Manuela Pintado.
Jak wyjaśniła uczona, na pierwszym etapie badań naukowcom udało się wydzielić z rybich ości hydroksyapatyt, czyli fosforan wapnia. Składnik ten uczeni z powodzeniem zaczęli dodawać do produkcji protez zębów oraz kończyn.
W drugiej fazie badań hydroksyapatyt zastosowano do wyrobu kremu przeciwsłonecznego. Nowy produkt o jasnobrązowej barwie bazuje na mączce z rybich ości wzbogaconych żelazem.
"Sam hydroksyapatyt nie posiada właściwości filtru przeciwsłonecznego, ponieważ nie wchłania promieniowania UV. Cechę tą zdobywa dopiero po rozpuszczeniu w ciekłej lub posiadającej konsystencję kremu substancji z dodatkiem żelaza" - wyjaśniła Pintado.
Jak ujawniła wchodząca w skład zespołu badawczego dr Clara Piccirillo, nowy kosmetyk zawiera 15 proc. rybiej mączki. Krem wyprodukowany w Porto został całkowicie pozbawiony substancji organicznych zawartych w ościach w konsekwencji podgrzania ich do temperatury 700 stopni Celsjusza. Pozostałości ości to jedynie substancje mineralne.
"Formuła nowego produktu została już z powodzeniem przetestowana na ludziach. Krem skutecznie chroni przed promieniami UVB i UVA, nie drażniąc przy tym naskórka. Blokuje też oddziaływanie promieniowania UVC, którego emisja na powierzchni Ziemi i tak jest znikoma z uwagi na powłokę ozonową" - dodała Piccirillo.
(PAP), zat/ mki/