Powszechny błąd z pralką. Wsypują proszek nie tam, gdzie należy
Pranie w pralce to tak codzienna i oczywista czynność, że już na dobre weszła nam w krew. A jednak nadal mało osób wie, do czego służy każda z trzech przegródek i co tam wsypać. Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.
Pralka to cudowne urządzenie, które pozwala oszczędzać czas. Dzięki niej łatwo uporamy się nawet z wielkimi stosami prania. Okazuje się jednak, że jej używanie jest na tyle intuicyjne, że mało kto czyta instrukcje. Dlatego wiele dorosłych Polek i Polaków nadal do końca nie wie, dlaczego w pralce znajdują się aż trzy przegrody i do czego ich używać. Spokojnie, zasady są proste i jasne. Każda przegroda ma swoją funkcję, dlatego warto wiedzieć co, gdzie i kiedy wsypać/wlać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przegroda oznaczona rzymską I. Ta, której nikt nie używa
Pierwsza przegródka w pralce zazwyczaj jest najczystsza, ponieważ mało kto jej używa. Detergent powinien się w niej znaleźć tylko i wyłącznie wtedy, gdy używamy prania wstępnego. Pranie wstępne – jak sama nazwa wskazuje – poprzedza pranie zasadnicze i jest zalecane w wypadku szczególnie zabrudzonej odzieży. Jeśli ubrania użytkujemy normalnie i zależy nam na ich odświeżeniu, nie musimy go używać. Do pierwszej przegródki wsypujemy lub wlewamy taki środek piorący, jaki zwykle stosujemy. Cykl prania z praniem wstępnym trwa dłużej, zużywa też więcej energii i wody.
Przegroda oznaczona rzymską II. Ta, która jest najważniejsza
W zależności od budowy pralki może być druga albo trzecia w kolejności, wyróżnia ją jednak charakterystyczny symbol rzymskiej liczby II. Do tej przegrody wsypujemy lub wlewamy środek piorący, jeśli chcemy włączyć pranie zasadnicze, czyli tzw. normalne. Następnie wybieramy konkretny program w zależności od tego, czy pierzemy akurat rzeczy białe, kolorowe, naturalne czy syntetyczne. Oczywiście problem z przegródkami dotyczy tylko osób używających proszku lub płynu. Miękkie kapsułki wystarczy wrzucić bezpośrednio do bębna pralki i puścić pranie jak zwykle.
Przegroda z kwiatkiem. Ta, która budzi największe kontrowersje
Trzecia przegroda, która została oznaczona symbolem kwiatu, budzi zwykle największe emocje. Kwiat wziął się od kwiatu bawełny, która od razu kojarzy się z miękkością. To znaczy, że do ostatniej przegrody wlewamy płyn zmiękczający do tkanin, jeśli go używamy. Trafia on do pralki jako ostatni, dopiero na etapie płukania, dlatego tak ważne jest, aby znalazł się we właściwej szufladce. W wypadku pomyłki mogłoby się zdarzy, że wypierzemy pranie w płynie do płukania, a wypłuczemy w proszku… Dlatego też ważne jest, aby zwracać uwagę na symbole i odpowiednio dozować detergenty.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!