Poznaj 4 składniki Pityver pomocne w leczeniu łupieżu pstrego

Skład zestawu Pityver to kilka mniej popularnych substancji, które doskonale sprawdzają się w leczeniu łupieżu pstrego. Większość leków oraz kosmetyków, które zaleca się w przypadku tej dolegliwości zawiera klotrimazol lub mikonazol jako główny składnik. Obie te substancje zwalczają drożdżaki odpowiedzialne za powstawanie łupieżu plamistego poprzez niszczenie ich komórek. Dzięki temu dochodzi do stopniowej redukcji grzybów i ustąpienia choroby. Jednakże istnieje kilka substancji, które także warto włączyć do codziennej pielęgnacji chorobowo zmienionej skóry. Mogą być one zarówno składnikami szamponów, preparatów do mycia ciała, kremów, emulsji, jak i innych preparatów.

Poznaj 4 składniki Pityver pomocne w leczeniu łupieżu pstrego
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Łupież pstry - leczenie cynkiem

Cynk jest niezwykle ważnym dla funkcjonowania naszego organizmu pierwiastkiem. Stanowi on część wielu enzymów, a także bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Reguluje pracę wielu narządów, w tym gruczołów. Jego poziom w organizmie ma znaczny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Dlatego też należy zadbać o jego właściwy poziom. Najwięcej znajdziemy go w ostrygach, ale niemało cynku zawierają też takie produkty, jak: wątroba cielęca, pestki dyni, wątroba wieprzowa, ser ementaler tłusty, fasola biała, nasiona suche, kasza gryczana, migdały oraz gorzka czekolada.

Cynk jako składnik Pityver stosowany zewnętrznie łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie się ran, wzmacnia włosy i paznokcie. Sprawdza się w leczeniu między innymi trądziku młodzieńczego, trądziku różowatego oraz łupieżu pstrego. W przypadku tego ostatniego schorzenia, cynk może znajdować się zarówno w szamponie przeciwgrzybiczym, jak i innych preparatach pielęgnacyjnych.

Sól Epsom

Sól Epsom to inaczej mówiąc siarczan magnezu - nieorganiczna sól kwasu siarkowego i magnezu. Znalazła ona szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Stosowana jest na bóle stawowe oraz mięśniowe. Jednakże za najważniejsze właściwości uznaje się działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. To właśnie te cechy sprawiają, że Sól Epsom idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry dotkniętej łupieżem pstrym. Sprawdzą się zarówno specjalistyczne preparaty zawierające ten składnik, jak i samodzielnie stosowana Sól Epsom. Doskonałym pomysłem są lecznicze kąpiele. Do wanny z wodą należy dodać około 5 łyżek soli. Kąpieli powinno się zażywać 2 - 3 razy w tygodniu przez około 20 minut.

Miedź na łupież pstry?

Miedź jest minerałem, który stanowi część kilkudziesięciu enzymów biorących udział w syntezie np. kolagenu. Jest składnikiem wielu preparatów zwalczających choroby skóry, w tym łupież pstry. Miedź łatwo absorbowana jest pod postacią soli - glukonianu miedzi. Dzięki temu może trafić nawet do głębokich warstw skóry. Związki miedzi sprawdzają się w leczeniu przewlekłych schorzeń skóry. Jej związki przyśpieszają gojenie się ran oraz regenerację skóry. Warto decydować się na zakup preparatów, które poza związkami miedzi zawierają także cynk (np. płyn do skóry głowy Pityver). Składniki te działają synergicznie. Wiążą wodę w skórze znacznie skuteczniej niż stosowane osobno. Poza właściwościami nawilżającymi wykazują silne działanie rewitalizujące komórki, co wpływa na efektywność walki z łupieżem pstrym.

Selen w pielęgnacji skóry z łupieżem pstrym

Selen to jeden z najważniejszych, wysoce alkalizujących mikroelementów, których nasze ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Selen wpływa na detoksykację, prawidłowe trawienie, system odpornościowy oraz funkcjonowanie wielu narządów. Preparaty z selenem są stosowane zewnętrznie w terapiach mających za zadanie walczyć z różnymi chorobami skóry – np. łupieżem pstrym. W takim wypadku producenci zalecają pozostawienie takiego środka (np. szamponu lub płynu) na skórze przez co najmniej kilka minut. Najczęściej stosowaną postacią tego mikroelementu jest siarczek selenu (Selenium Sulfide), ponieważ w tej formie skóra przyswaja selen najlepiej.

Selen jest najłagodniejszą substancją przeciwgrzybiczą. Należy pamiętać, że chociażby powszechnie stosowany ketokonazol w znacznie większym stopniu wysusza i podrażnia skórę. Preparaty z selenem można bez obaw stosować nawet przez kilkanaście tygodni. Jeżeli jednak chory ma bardzo wrażliwą lub podatną na wysuszanie skórę, powinien decydować się na preparaty, które poza selenem zawierają substancje łagodzące. Dobrym przykładem jest szampon z selenem Pityver, który poza siarczkiem selenu zawiera naturalny ekstrakt z aloesu. To komplementarne składniki - aloes skutecznie nawilża i łagodzi podrażnienia, a jednocześnie nie obciąża skóry głowy. Nie wpływa też negatywnie na wygląd włosów. Wręcz przeciwnie - nadaje im objętości, wygładza i przyśpiesza ich porost.

Dlaczego siarczek selenu jest tak skuteczną substancją w walce z łupieżem pstrym? Powodem jest wielokierunkowe działanie na główne przyczyny pojawiania się tej dolegliwości, ale też szybkie łagodzenie uporczywych objawów. Przede wszystkim selen zwalcza drożdżaki, także te z rodzaju Malassezia. To właśnie one odpowiedzialne są za tę chorobę. Wspomniane grzyby obecne są na ciele każdego człowieka, ale ich zwiększona ilość prowadzi do pojawienia się infekcji. Stosowanie preparatów, które redukują liczbę tych drożdżaków to podstawa skutecznego leczenia miejscowego. Selen nie tylko niweluje już istniejące grzyby Malassezia, ale dzięki działaniu cytostatycznemu hamuje dalszy ich podział. Siarczek selenu stwarza na powierzchni skóry środowisko, które zapobiega rozwojowi drożdżaków.

Kolejną zaletą selenu jest regeneracja naskórka oraz normalizacja pracy gruczołów łojowych. To istotna cecha, gdyż dzięki temu selen działa też na pośrednie przyczyny powstawania łupieżu pstrego. Rozwojowi drożdżaków z rodzaju Malassezia sprzyja bowiem tłuszcz, który stanowi pożywienie dla grzybów. Dlatego też osoby z łojotokową skórą bardziej są narażone na pojawienie się tej choroby. Z tego też powodu działanie antyłojotokowe selenu ma istotne znaczenie w kompleksowej terapii. Dzięki temu kuracja jest szybsza, skuteczniejsza, a w dodatku zmniejszone zostaje ryzyko nawrotu choroby.
Poza działaniem na główne przyczyny powstawania łupieżu pstrego, selen łagodzi też uporczywe objawy, które towarzyszą tej dolegliwości. Normalizuje procesy złuszczania martwych komórek skóry a ponadto niweluje nieprzyjemny świąd. Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu selen jest jedną z najskuteczniejszych substancji na łupież pstry.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
łupieżcynkmiedź

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)