Blisko ludziPracujące matki są bardziej zestresowane. Naukowcy mają pewność

Pracujące matki są bardziej zestresowane. Naukowcy mają pewność

Pracujące matki są bardziej zestresowane. Naukowcy mają pewność
Źródło zdjęć: © Fotolia
Paulina Brzozowska
28.01.2019 08:49, aktualizacja: 11.02.2019 12:26

Macierzyństwo to źródło nie tylko radości, ale też dodatkowego stresu. Okazuje się jednak, że jest jeden czynnik, który może sprawić, że młoda mama będzie musiała mierzyć się z dodatkowym napięciem. Badania nie kłamią.

Naukowcy z Manchester University przebadali 6250 kobiet różnych narodowości. Sprawdzili poziom stresu, z jakim muszą zmagać się na co dzień. Wyeliminowali jednak takie czynniki stresogenne jak pochodzenie, otoczenie i uwarunkowania genetyczne. Wzięli pod uwagę tylko sytuację rodzinną i zawodową.

Z ich badań wynika, że niepracujące matki są o 18 proc. bardziej zestresowane niż kobiety bezdzietne. Ta liczba robi wrażenie? To jeszcze nie koniec. Kiedy do macierzyństwa dorzucimy pracę zawodową w pełnym wymiarze godzin okazuje się, że poziom napięcia wzrasta o 40 proc. w stosunku do kobiet, które nie mają dzieci.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że pracujące mamy cały swój wolny czas poświęcają pracy na "drugim etacie", czyli zajmowaniu się domem i dziećmi. Dlatego często brakuje im chwili dla siebie, żeby mogły odetchnąć i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Matki szybciej się starzeją