GotowaniePrzepisyPranie, trudna sztuka

Pranie, trudna sztuka

Pranie, trudna sztuka

Pranie. Choć temat wydaje się banalny, kryje w sobie wiele tajemnic. Bywa, że oznaczenia na metkach wcale nie pomagają. Wręcz przeciwnie. Niejedną młodą gospodynię wprawiają w spore zakłopotanie, szczególnie jeśli podczas prania nie chce zniszczyć kosztownej i modnej bluzki.

Pranie. Choć temat wydaje się banalny, kryje w sobie wiele tajemnic. Bywa, że oznaczenia na metkach wcale nie pomagają. Wręcz przeciwnie. Niejedną młodą gospodynię wprawiają w spore zakłopotanie, szczególnie jeśli podczas prania nie chce zniszczyć kosztownej i modnej bluzki.

1 / 7

Ważne metki

Obraz
© Jupiterimages

Pranie odzieży wydaje się prostą czynnością. Zazwyczaj pierzemy w pralce, a to przecież wielką filozofią nie jest. Czy aby na pewno? Ręka do góry, komu nie zdarzyło się zniszczyć podczas prania jakiejś części garderoby, psiocząc przy okazji na producenta, że sprzedaje buble.

A tymczasem wystarczy odpowiednio rzeczy posegregować, dobrać środek piorący, temperaturę wody i siłę z jaką pralka potraktuje nasze ubrania. A może warto prać ręcznie lub oddać do pralni? O tym wszystkim jak postępować, przeczytamy na metkach naszych rzeczy. Nie odcinajmy ich, nawet jeśli drapią. A gdy noszenie bluzki czy swetra z metką jest zbyt uciążliwe, instrukcję prania spiszmy do podręcznego notatnika.

2 / 7

Segreguj

Obraz
© Jupiterimages

Przeanalizowanie symboli zamieszczonych na metkach, pozwoli nam łatwiej segregować poszczególne partie prania. Na początek pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. W pralce należy prać osobno rzeczy białe i bardzo jasne, rzeczy kolorowe i rzeczy ciemne.

Nie mieszajmy rzeczy lekko zabrudzonych z mocno zabrudzonymi. Rozdzielajmy rzeczy bawełniane i z tkanin sztucznych, oraz rzeczy które pochłaniają dużo wody (na przykład grube koce, mięsiste szaliki) i rzeczy cienkie. Dżinsy również powinny być prane osobno. Najlepiej uzbierać kilka par i wtedy wrzucić je do pralki.

3 / 7

Przed rozpoczęciem prania

Obraz
© Jupiterimages

Przed każdym praniem bezwzględnie należy opróżnić wszelkie kieszenie. Niepozorna chusteczka higieniczna potrafi nieźle nabałaganić. Uprana w pralce spowoduje, że wyjmiemy z bębna wszystkie rzeczy oblepione skrawkami ligniny. Czyszczenie takiego białego nalotu może nie dać dobrych rezultatów, co poskutkuje wyrzuceniem niektórych rzeczy.

Warto też zapiąć wszystkie zamki i guziki, aby się nie zniszczyły i nie pozaciągały innych piorących się razem rzeczy. Natomiast wywrócenie rzeczy na lewą stronę, pomoże ochronić tkaninę z dobrej strony. Postępujmy tak z rzeczami kolorowymi, szczególnie czarnymi i z dżinsami.

4 / 7

Temperatura i proszek

Obraz
© Jupiterimages

Liczba proszków i środków piorących na rynku przyprawić może o zawrót głowy. Warto poświęcić nieco czasu i postudiować ulotki dotyczące ich możliwości. Dobry proszek czy płyn pozwolą skutecznie uprać rzecz w niższej temperaturze, co oczywiście nie jest bez znaczenia gdy mamy do czynienia z delikatnymi tkaninami typu jedwab.

Jeśli mamy ograniczone finanse, możemy postawić na uniwersalny proszek do prania, który zastosujemy do rzeczy białych i kolorowych. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zaopatrzenie się w środek do rzeczy białych i osobno do rzeczy kolorowych. Wybór na sklepowych półkach jest ogromny.

Ostatnio furorę robią środki piorące (płyny) przeznaczone do tkanin wymagających szczególnej pielęgnacji. Są to płyny dedykowane do czarnych i ciemnych ubrań czy do wełny. Warto je wypróbować, ponieważ z łatwością usuwają zabrudzenia, zapewniając ochronę tkaninom i ich kolorom. Ich skład sprawia, że barwniki we włóknach nie wypłukują się.

5 / 7

Odpowiednia temperatura

Obraz
© Jupiterimages

Wiele jest rzeczy, które prane w zbyt wysokiej temperaturze zwyczajnie ulegną zniszczeniu. Z drugiej jednak strony nie bójmy się wysokiej temperatury. Pamiętajmy, że np. ręczniki i pościel powinno się prać w 90 stopni Celsjusza, czyli popularnie mówiąc wygotować. Dlaczego? Bo podczas wycierania się, w ręcznik wbija się złuszczony naskórek, resztki niespłukanego mydła czy szamponu.

Pranie w wysokiej temperaturze ma na celu zabicie roztoczy, które również gnieżdżą się we włóknach ręcznika oraz wszelkich grzybów i pleśni, rozwijających się w środowisku ciepłym i wilgotnym. A łazienka właśnie do takich należy. Gromadzenie się tych wszystkich wymienionych składników powoduje nieprzyjemny zapach. Dlatego ręczniki i pościel powinno się prać w wysokich temperaturach.

Warto uważać i nie przesadzać z ilością rzeczy w pralce. Jeśli będzie ich za dużo, to składniki aktywne proszku nie dotrą do wszystkich rzeczy i w rezultacie coś może się za słabo uprać. Jeśli natomiast jesteś mamą, pamiętaj że ubranka malucha najlepiej prać oddzielnie, w proszku przeznaczonym dla niemowlaków.

6 / 7

Pranie ręczne

Obraz
© Jupiterimages

Opinie, że pranie ręczne mniej niszczy usłyszeć możemy od wielu pań domu. Nie zawsze są to stwierdzenia prawdziwe. Piorąc w rękach można poszarpać i porozciągać, zwłaszcza jeśli ktoś nie jest wprawiony. W takim przypadku warto sprawdzić czy nasza pralka nie posiada opcji „pranie ręczne”. Do tego dobrze zaopatrzyć się w specjalne woreczki do prania. Wrzuca się do nich delikatne rzeczy (np bieliznę) i tak pierze.

Jeśli nie mamy wyjścia i musimy prać ręcznie, bo trafiliśmy na delikatną bluzkę z naszywanymi koralikami lub jedwab naturalny łączony z taftą, wypierzmy je ręcznie przez namaczanie i wyciskanie (lekkie ugniatanie).

Poza tym zapamiętajmy, że do pralki w ogóle nie powinno się wkładać: rajstop, pończoch elastycznych; staników z fiszbinami (pręty mogą wbić się w bęben pralki i ją zepsuć); rzeczy mocno farbujących (z reguły są to ubrania o intensywnych kolorach, np. jaskrawa czerwień); ubrań z bardzo delikatnych tkanin (koronkowych, których raczej nie można wirować).

7 / 7

Pralnia chemiczna

Obraz
© Jupiterimages

Bywa, że po zakupieniu nowego ubrania dopiero w domu sprawdzamy z czego jest wykonane i na metce doszukujemy się informacji o tym, że należy czyścić je chemicznie. Nie warto ryzykować i prać samodzielnie tego typu odzieży, ponieważ grozi to opłakanymi konsekwencjami.

Zresztą bez względu na metkę, do pralni chemicznej zawsze warto oddawać ocieplane i skórzane kurtki, wełniane płaszcze, futra, garnitury, jedwabne krawaty.

Przed oddaniem ubrań w ręce fachowców trzeba bardzo dokładnie opróżnić wszystkie kieszenie. Musimy też sprawdzić guziki i zamki błyskawiczne. Takie ozdoby mogą być nieodporne na działanie rozpuszczalnika lub za delikatne na suszenie i wirowanie.

ml

pralkaodzieżpranie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)