Prawidłowa waga do wzrostu i wieku. Jak obliczyć wskaźnik BMI?
Jaka jest prawidłowa masa ciała? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, jednak z pomocą kilku obliczeń możemy to bez problemu sprawdzić. W tym przypadku sprawdzi się popularny kalkulator BMI. Jaki jest wzór na BMI i jak interpretować uzyskane wyniki?
12.12.2018 | aktual.: 31.12.2018 12:20
Czym jest wskaźnik BMI?
Wskaźnik BMI, z angielskiego Body Mass Index, to wskaźnik, którego wynik pozwala ocenić, czy utrzymywana przez nas waga ciała mieści się w normie.
Wszedł on do powszechnego użytku jeszcze w latach 70. i od tamtej pory posługują się nim także organizacje odpowiedzialne za walkę z nadwagą i promowanie zdrowego trybu życia. Wzór na BMI jest stosunkowo prosty, jednak z czasem na jego bazie powstał też kalkulator BMI, który wymaga od nas jedynie wpisania w odpowiednie rubryki masy ciała oraz naszego wzrostu. Nie ma on ograniczeń co do płci, dlatego wszyscy mogą z niego korzystać na tych samych zasadach.
Podstawowym celem wskaźnika BMI jest opisanie zawartości tkanki tłuszczowej w ciele na bazie podanej w kilogramach masy ciała i wzrostu wyrażonego w metrach. Uzyskany przez nas wynik, mimo wielu nieścisłości i licznych głosów krytyki, jest uznawany za miarodajny i pozwala nam określić prawidłowość naszych proporcji.
Wskaźnik BMI jest stosowany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak nie zawsze sprawdza się on w przypadku dzieci i młodzieży. Wynika to z faktu, że ich proporcje ciała zmieniają się o wiele bardziej dynamicznie niż w przypadku dorosłych i wszystko zależy od ich wieku czy prowadzonego trybu życia.
Jak obliczyć wskaźnik BMI?
Wzór na obliczenie wskaźnika BMI jest stosunkowo prosty i wymaga on podania przez nas jedynie wzrostu oraz wagi ciała. Wzór na BMI prezentuje się w sposób następujący:
BMI = masa ciała (w kilogramach) / wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu
Przykładem może być obliczenie BMI osoby, która waży 75 kilogramów i mierzy 180 cm. W tym przypadku będzie to więc 75 podzielone przez 1,8 podniesione do kwadratu, co daje nam wynik w przybliżeniu 23,15. Kolejnym krokiem jest dopasowanie otrzymanego przez nas wyniku do odpowiedniej kategorii w celu jego zinterpretowania.
Interpretacja wyników BMI
Po wykonaniu prostej kalkulacji przychodzi czas na zinterpretowanie uzyskanego wyniku. Otrzymana liczba zazwyczaj dopasowywana jest do czterech podstawowych kategorii, jednak niekiedy rozróżnia się ich aż sześć z racji różnego stopnia otyłości. Przedziały służące do interpretacji wyniku BMI są następujące:
- BMI mniejsze niż 18,5 - niedowaga,
- BMI większe niż 18,5 i mniejsze niż 24,9 - waga prawidłowa,
- BMI większe niż 25 i mniejsze niż 29,9 - nadwaga,
- BMI większe niż 30 i mniejsze niż 35 - otyłość,
- BMI większe niż 35 i mniejsze niż 40 - otyłość drugiego stopnia,
- BMI większe niż 40 - otyłość olbrzymia.
Im wyższe jest nasze BMI, tym bardziej jesteśmy narażeni na choroby i dolegliwości związane z nadwagą. Pamiętajmy jednak, że choć wynik BMI jest powszechnie używany do sprawdzenia prawidłowości naszej masy ciała, to każdy z nas jest inny, a więc ilość tkanki tłuszczowej może być niekiedy większa lub mniejsza.
Wątpliwości budzą też różnice między budową ciała kobiet i mężczyzn i ich skłonnościami do gromadzenia tkanki tłuszczowej, dlatego w razie pytań warto skonsultować się z profesjonalistą.