Ważna informacja dla emerytów. Tak nie zapłacisz podatku

Ważna informacja dla emerytów. Tak nie zapłacisz podatku

Emeryt może dorabiać do emerytury - musi tylko spełnić określone warunki
Emeryt może dorabiać do emerytury - musi tylko spełnić określone warunki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
22.11.2022 19:20, aktualizacja: 23.11.2022 18:57

Dla emerytów możliwość dodatkowej pracy już w czasie pobierania świadczeń często jest jedyną możliwością na to, by godnie żyć. Seniorzy mogą liczyć jednak na szereg ulg, które ułatwiają im dorobienie do otrzymywanej emerytury. Od tego roku nie muszą oni płacić podatku dochodowego, jeśli kontynuują karierę zawodową. Ile w praktyce może zarobić emeryt i jakie warunki musi spełnić?

Czy opłaca się dorabiać na emeryturze? 

Dla wielu seniorów wraz z nabyciem prawa do świadczeń emerytalnych nie kończy się aktywność zawodowa. Przez sytuację gospodarczą często podejmują lub kontynuują pracę na emeryturze. Wysokość świadczeń jest niewystarczająca, dlatego dodatkowa praca pozwala nie stracić określonego poziomu życia. 

Emeryci oraz renciści są dość chętnie zatrudniani przez pracodawców, którzy mogą liczyć na szereg ulg. Seniorom opłaca się nie przerywać aktywności zawodowej, ponieważ często mogą otrzymać oprócz wynagrodzenia za pracę również emeryturę w pełnej wysokości. Dzięki wprowadzeniu zerowego PIT-u dla emerytów od 2022 roku dorabianie do świadczeń jest korzystniejsze dla tych, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego kontynuują karierę zawodową i nie pobierają świadczeń. Jeśli emeryt zdecyduje się na pobieranie emerytury i pracę dodatkową, nie może liczyć na zerowy PIT

Ile można dorobić do emerytury, by nie zapłacić podatku?

PIT-0 dla seniorów jest ulgą podatkową, która sprawia, że pracujący emeryci nie muszą płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. W praktyce oznacza to, że muszą zdecydować się na kontynuowanie kariery zawodowej i niepobieranie świadczeń emerytalnych. Dodatkowo muszą podlegać także ubezpieczeniom społecznym. Pracujący emeryt nie zapłaci w ogóle podatku, jeśli jego roczny przychód nie przekroczy kwoty 115 528 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co, jeśli jednak chce pobierać świadczenie i dodatkowo pracować? Wtedy obowiązują go limity zarobków dla emerytur i rent, które są powiązane z wysokością przeciętnego wynagrodzenia, jeśli nie osiągnął wieku emerytalnego. Od czerwca 2022 roku emeryt lub rencista może dodatkowo dorobić nie więcej niż 4 309,40 zł w miesiącu. Po przekroczeniu tej kwoty pobierane świadczenie zostanie zmniejszone. Jeśli emeryt przekroczy 8003,20 zł w miesiącu, to jego świadczenie zostanie całkowicie zawieszone. 

Limity nie dotyczą jednak tych osób, które osiągnęły już wiek emerytalny. Mogą oni bez żadnych przeszkód i ograniczeń dorabiać sobie do emerytury, od której potrącony zostanie podatek dochodowy. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!